Първото издание на Фестивала за европейска солидарност е факт. Повече от 20 събития се провеждат от октомври до декември в София. Фестивалът започна през октомври с няколко предварителни събития, а основната му програма стартира след броени дни през ноември. Посветен на 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена, софийският Фестивал за европейска солидарност включва серия от разнообразни културни, художествени и академични събития с над 100 участници. Сред тях са професорът от Оксфордския университет Пол Бетс, политолозите Джей Роуел и Иван Кръстев, полският разследващ журналист и писател Игор Янке, френският журналист и кореспондент на Радио Франс Интернасионал в Берлин – Паскал Тибо, посланиците на Германия, Румъния и Украйна в България, писателите Михаил Зигар, Георги Господинов, Джаки Томе, Катя Петровская, виолончелистът Анатоли Кръстев, художниците Красимир Терзиев, Мисирков и Богданов и още много музиканти, писатели и поети, художници и фотографи, учени и изследователи. Обединяващата тема за всички събития на фестивала е „Стени“ – културните мостове, които ни свързват, и старите и нови бариери, които ни разделят. Негови организатори са Културният център на Софийския университет и сдружение „Център за четене и култура“, но в събитието се включват над 20 международни организации и партньори.
Официалното откриване на основната програма на СТЕНИ | Фестивал за европейска солидарност ще бъде на знаковата дата 10 ноември в Аулата на Софийския университет от 19:00 ч., където ще се проведе концертът „Европейски музикални пейзажи от времето на барока“ на фондация „Бахово общество в България“. Произведенията, включени в него, са сред най-значителните музикални творби, част от културното наследство не само на Европа, но и на света.
На следващия ден (11 ноември) програмата на фестивала продължава с музикалния пърформанс „Ростропович срещу Стената“ от 19:00 ч. пред Мемориала на Берлинската стена в София (парка на НДК). На 11 ноември 1989 г. руският виолончелист и политемигрант Мстислав Ростропович изнася пред рушащата се Берлинска стена импровизиран концерт: сред отломките около Чекпойнт Чарли той изпълнява вдъхновено, по собствено желание, няколко сюити на Йохан Себастиан Бах. Оттогава това изпълнение на великото музикално наследство на Европа е символ на победата на свободния творчески дух над Стените и комунистическите диктатури. Този жест ще повтори 35 години по-късно българският виртуозен виолончелист проф. Анатоли Кръстев.
На 11 ноември започва и тридневната международна конференция „Стени“, концептуално ядро и програмно събитие на на Фестивала за европейска солидарност. Специално за нея между 11 и 13 ноември ще се съберат водещи историци и политолози от Оксфорд, Рътгърс, Sciences Po, IWM Vienna, Институт „Лайбниц“ за историята и културата на Източна Европа, изследователски център „Марк Блок“ в Берлин, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Нов български университет и много други. Тя ще се проведе в Софийския университет, КООП, РЦСИ „Топлоцентрала“, Френския институт и Дома на Европа. Програмата на конференцията включва и три дискусионни панела, насочени към широката публика и посветени на различни перспективи към темата „Стени“.
Акцент в първия ще бъдат визуалните образи на стени, прегради, бариери и граници, които не престават да вълнуват колективното въображение: от документалните кадри при падането на Берлинската стена до снимките на президента Тръмп пред оградата на мексикано-американската граница, от легендарния графит с целувката между Хонекер и Брежнев до графитите на Банкси върху стената на Западния бряг. Какво представляват стените в тази почти безбройна визуална продукция – солидни съоръжения за сигурност или ужасни прегради пред свободата? В дискусията „Стените в съвременната визуална култура“ (12 ноември, 17:00 ч., РЦСИ „Топлоцентрала“, Сцена бар) ще разговарят художникът Красимир Терзиев, кураторката Владия Михайлова, културологът Кирил Василев, изкуствоведката Десислава Димова и социоложката Мила Минева. Модератор ще бъде културологът и директор на Културния център на СУ – Александър Кьосев.
На следващият ден (13 ноември) от 15:00 ч. във Френския институт журналистите Александър Андреев („Дойче веле“), Игор Янке (автор и журналист на свободна практика), Руслан Трад (Atlantic Council), Паскал Тибо (Радио Франс интернасионал) ще разговорят за „Медиите, които рушат и издигат стени. Новите бариери пред журналистиката“. Модератор на дискусията ще бъде Ралица Ковачева (ФЖМК, СУ).
Веднага след това – от 18:00 ч. в Дома на Европа програмата продължава с дискусионния панел „Стени и мостове: перспективата на дипломатите“. В него участват Н.Пр. Ирене Планк, посланик на Германия, Н. Пр. Бръндуша Йоана Предеску, посланик на Румъния; Н. Пр. Олеся Илашчук, посланик на Украйна. Модератор ще бъде Весела Чернева от Европейския съвет за външна политика. Подобна дискусия е истинска рядкост. Тримата професионални дипломати ще обсъдят разделителните линии вътре в ЕС и в Европа, възможностите за дипломатическа превенция на опасности и за посредничество по рискови въпроси, както и възможни сценарии, които дипломацията може да предложи по отношение на популизмите, на културните войни, на поредицата от мигрантски вълни, на дезинформацията, войните в Украйна и Близкия Изток. Дискусията е със свободен достъп, но поради ограничение на местата предварителното записване е задължително: https://tinyurl.com/4sjz85tp.