На 27 октомври от 19.30 часа на Сцена „Дерида“ ще се проведе откриването фестивала „Aerowaves in Sofia“с представлението за деца ДАВАЙ! на компания Corps In Situ, Люксембург. Представлението е без думи, подходящо за деца 7+ и съзнателно е избрано да открие фестивала, защото подрастващите са нашето бъдеще.
ДАВАЙ! е игра между две момчета, които се срещат, търсят се и се предизвикват чрез бойна хореография. С всяка нова игра те се опознават, контролират, надминават себе си. Всеки се учи от другия, от своите силни страни и граници, без никога да има победител или губещ, защото опонентът е преди всичко партньор в играта, който трябва да бъде уважаван, ако искате да можете да продължите да играете. ДАВАЙ! е дует, съчетаващ хумор, прецизност на жеста и красота на движението.
„Aerowaves in Sofia“ представя едни от най- забележимите представления от европейската и световна танцова сцена, създадени през последната година. Инициативата за това събитие е на екипа на Derida Dance Center, който е първият център за съвременен танц в България и многогодишен партньор в Европейската мрежа за съвременен танц- Aerowaves. Всяка година артисти от различни краища на Европа кандидатстват за включване в ТОП 20, а международно жури има нелеката задача да определи 20те най-интерерсни представления от над 700 предложения.
Във фестивалната програма на „Aerowaves in Sofia“ присъстват три заглавия от класацията ТОП 20 на Aerowaves и шест представления, прецизно селектирани от екипа на Derida Dance Center. Зрителите ще имат възможността да усетят разнообразие от естетически форми и драматургични посоки в съвременния танц и пърформанс с представления от Израел, Испания, Франция, Малта, Германия, Великобритания, Люксембург, Полша, Финландия и Тайван.
Тази година организаторите имат намерението да разширят аудиторията си, като ще обрънат специално внимание и на възрастните хора с представлението „Дните“, за чиято реализация се отправя отворена покана към хора на възраст над 60 години. Записалите се за участие ще преминат през тридневни работни ателиета с финландските артисти.
В рамките на фестивалната програма, ще бъде представен и документалния филм „Aerowaves at 25“, който ще разкаже историята от създаването на платформата до днес.
И тази година организаторите на събитието предоставят възможност на зрителите да се запознаят с гостуващите артисти, като се включат в дискусионни срещи след всяко представление. В програмата на фестивала са заложени и 7 танцови уъркшопа, достъп до които ще имат професионални танцьори от България.