На 23 март, от 19:00ч., на сцената на читалище “Отец Паисий“- ул. Братя Бъкстон 12А в гр. Варна ще се проведе танцовото представление „Отражения“. Негов автор е хореографът Искра Проданова, а консултант на артистичния процес е културологът Светлозара Христова. На сценатата за първи път си партнират две млади имена – София Христова и Мага Арна, родом от Варна.
Представлението се интересува и вдъхновява от концепцията за осцилация – вид периодично трептене, което се отнася до повтарящото се движение напред и назад на нещо между две позиции или състояния, залюляване в пространството помежду. Работата е своеобразна поема, рефрен, физично и метафизично движение напред и назад, навън и навътре, пристигане и връщане, взаимоотношения изплетени от резонанс и дисонанс, в далечното и близкото, в светлото и тъмното.
Варненската публика ще има възможността да гледа танц изпълнен с притихвания – поява и изчезване в “светлото” и “тъмното”, в търсенето на средината и нейния ритъм. Музиката е дело на варненския музикант Цветан Момчилов, на фона на буквално пропукващите “пеещи” ледове.
Танцовото представление е с изключително пестелива сценографска среда и се стреми да концентрира вниманието на зрителя върху телата на изпълнителите и техният необятен потенциал да превеждат знаците от реалността и да трансформират посланията навътре към себе си, към извора, към дълбокото.
Повече информация за автора:
Искра се дипломира като хореограф-педагог във Варненския свободен университет през 2011 г., след което развива кариерата си благодарение на редица уъркшопи, интензивни програми, работа с артисти като Диего Агулио (Body and Event; Dangerous dance); Дорис Ухлих (Повече от гола); Филип Сер; Дейвид Замбрано; Найджъл Чарнок (DV8); Саша Валц, Лесли Бейкър (Шест гледни точки); Ади Вайнберг (движение GAGA); Изток Ковач; Кристиан Бакалов и много други.
През годините създава самостоятелни сценични творби, видео творби и участва в групови артистични проекти, изложби и пърформанси в различни контексти и фестивали като: Международен фестивал за видео aрт VIDEOHOLICA; DA fest – Международен фестивал за дигитално изкуство; RADAR Festival Beyond Music ; Фестивал на независимия театър ACT; Фестивал за съвременен танц и пърформанс VERTIGO; Фестивал Process Space; Фестивал за съвременно изкуство ВОДА; Хореографска серии АТОМ; CAMP фестивал за визуална музика; HOT ROOM / практики за споделяне и POETIC BODIES / изследователска програма в контекста на ICC и много други.
Тя споделя: „Винаги съм била очарована от граничните пространства, какво се случва между тях. Между култури, хора, системи и пространства, защото често от там идват най-креативните идеи. Ето защо за първи път гравитирах към граничната концепция (liminal space; in-bitweenness) – тъй като тя описва магията на междинното – преходно пространство в поток, пълно с възможности.”