Пилотното издание на проекта „Школа – Международен театрален фестивал“ ще се проведе от 28 юни до 3 юли в град Плевен. Събитието има за цел да запознае зрителите на града със съвременните театрални форми от различни страни и едновременно с това да даде възможност на млади български артисти да надградят знанията си, добивайки нови умения.
Това ще бъде един от малкото образователни театрални фестивали с международен статут, в който ще могат да се срещнат различни професионалисти. Специалната образователна програма от една страна ще запознава публиката с актуалните тенденции в различните сценични изкуства, а от друга, ще даде възможност на млади артисти да повишат практическите си умения от срещите и уроците на известни в цял свят професионалисти в областта на театралното изкуство.
Театърът винаги означава среща: среща на зрителите един с друг, на публиката с изкуството и на професионалистите с обмяната на опит. Фестивалът „ШКОЛА“, предполага свободен диалог, който дава възможност да се разшири пространството, което точно сега е необходимо да бъде видимо и съдържателно, изпълнено с повече смисли.
Организаторите на фестивала предлагат съвсем различен подход за приобщаване на младите артисти от българската театрална сцена към международния културен контекст, а именно: чрез запознаване и взаимодействие с актуални явления и емблематични тенденции в световния театър и сценичните изкуства.
Участниците във фестивала ще имат възможност да видят интересни театрални спектакли, да участват в майсторски класове на значими фигури от световната култура, като Ингеборга Дапкунайте, Иван Естегнеев, Дата Тавадзе и Юрий Бутусов. Българските представители в тази палитра от театрални педагози ще бъдат актьорът от Народен театър „Иван Вазов“ Юлиян Вергов и д-р Десислава Стойчева, преподавател по Арт мениджмънт в НАТФИЗ“ Кр. Сарафов“.
Това ще бъде Фестивал-Академия, насочен към млади професионалисти, които не са безразлични към опита, а са любопитни и търсещи, за тези, които са готови за творчески открития и неочаквани впечатления, за тези които имат самочувствието и способността да преминават отвъд познатото, за да открият своя собствен сценичен език.
Фестивалът ще даде възможност за диалог между различни поколения творци, за които изкуството не е пространство на музейно спокойствие, а процес на търсене на нови форми, теми и значения.
Зрителите ще имат възможност да се докоснат до европейски образци на съвременното театрално изкуство, а в откритите срещи и разговори с режисьори, хореографи и артисти ще обогатят начина, по който възприемат изкуството.
В рамките на фестивала зрителите ще могат да видят спектаклите:
-
„Анна – непоправимата“, реж. Надя Панчева
-
„Тартюф“, ДКТ „Иван Радоев“- Плевен, реж. Крис Шарков
-
„Вилнюс, ул. Калинауско 6-2″, авторски спектакъл на Ингеборга Дапкунайте
-
„Неведение“, Народен Театър „Иван Вазов“, моноспектакъл на Албена Ставрева
-
„Госпожица Юлия“, ДКТ „Иван Радоев“- Плевен, реж. Теодора Лилян
-
„Чайка“, Belova- Iacobelli Company, Белгия
Всяка година спектаклите от фестивала ще бъде посветени на определена тема. „СЪДБАТА НА ЖЕНИТЕ“ това е темата на първото ни издание.
ЖЕНСКОТО ЛИЦЕ НА ФЕСТИВАЛА
Както е известно, в световната драматургия има много повече главни мъжки роли, отколкото главни женски. Не, ние нямаме намерение да променяме пропорцията градена с векове – това просто не е по силите ни. Но да фокусираме вниманието си именно върху женските характери ни се стори интересно и важно.
Така, че главната роля в програмата на фестивала безусловно ще бъде женската. Това се отнася и за самите актриси, и за героините изиграни от тях, които в съвременния театър често пъти са неразделни от личността.
Даже христоматийните женски роли ще бъдат представени на нашия фестивал в съвременно, актуално пречупване – като Госпожица Юлия от пиесата на Август Стриндберг, в която откриваме черти на Саломе – героинята на Оскар Уайлд, но която въпреки всичко е обладана от съвременни страсти.
Героинята на белгийско-бразилския спектакъл „Чайка“ е възрастна актриса, на която и предстои да се раздели със сцената, но която все още се намира в плен на вълнуващите художествените образи от миналото си.
Знаменитата литовска актриса Ингеборга Дапкунайте също си спомня – но не своите роли, а историята на собственото си семейство и на родния си Вилнюс на фона на многото исторически катаклизми на миналия век.
Разбира се, жените не са само пазителки на паметта. Те творят съвременната история и не се страхуват да се борят за истината – както правеше руската журналистка Анна Политковская, заплатила с живота си за собствените си принципи. На нейната съдба е посветен новият спектакъл „Анна – Непоправимата“.
Но те, жените, са доверчиви и уязвими, понякога живеят в свят на гротеска и илюзии, като героинята на самотната фантазия „Неведение“.
Може да попитате, а какво прави в тази програма „Тартюф“, кръстена на главния мъжки герой в пиесата? Но да си спомним, че двигатели на интригата в пиесата на Молиер, оказва се, че са все пак жените.
Без тях няма нито живот, нито театър.
За повече информация посетете: https://classfestival.com/