Новият сезон на „Литературни маршрути“ започва през май

Седмият сезон на Литературните маршрути започва през май. Фондация „Прочети София“ организира отново едно от най-значимите си събития, което тази година ще включи 12 нови градски литературни тура, чиито автори ще бъдат поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци и изследователи. През май ни очакват маршрути, посветени на образа на Европа в българската литература, литературна разходки из Централните софийски гробища, един неочакван и непознат литературен разказ за бул. „Дондуков“, маршрут по следите на българската инфантилна проза.

 

„Литературни маршрути“ през 2025 г. започват с разходка в Деня на Европа. За втора година в партньорство с EUNIC – европейското сдружение на националните културни институти в България, се организира литературен тур вдъхновен от връзката и влиянието на Европа върху българската литература. На 09 май от 18:30 ч. от площад „Дж. Гарибалди“ ще започне „Европа-мечта, Европа-хищница: многоликата Европа в българската литература“, който ще включва истории и референции към творчеството на Петко Славейков, Блага Димитрова, Елисавета Багряна, Капка Касабова, Вера Мутафчиева, Христо Ботев, Братя Миладинови, Иван Вазов, Гео Милев, Димчо Дебелянов, Атанас Далчев, Александър Вутимски, Димитър Димов, Димитър Талев, Георги Господинов, Борис Христов, Константин Павлов, Георги Марков, Вангел Имреоров, Преслава Виденова, Емине Садкъ, Момчил Миланов. Негова авторка и водеща ще бъде писателката и журналистка – Йоанна Елми, която разказва за своя „Литературен маршрут“ така:

 

„Литературната разходка представя различни фрагменти от европейската история на България, от българската история на Европа – неделими, във вечно взаимодействие. От първата новобългарска печатна книга, издадена в Рим, през разкъсването на кръстопътна България между Османската, Руската и европейските империи, чак до болезненият XX в. с жестоките си военни конфликти и тежки диктатури, в който се очаква да расте младата държава – голямата История на Европа е отпечатана в стиховете и романите на българските писатели, по фасадите на софийските сгради, в лабиринтите на софийските улици. Но и самите те осмислят Европейската история, придават ѝ свой, български оттенък, често пренебрегван или останал нечут навън.

Тази литературна разходка е малко по-различна: в нея ще си говорим за символи, които са били част от българската и европейска традиция и които присъстващите са насърчавани да търсят както в споменаваните произведения, така и в градската среда наоколо. За целта сме приготвили литературно бинго със специални награди за първите трима, които успеят да открият всички символи.“

 

Следващият „Литературен маршрут“ ще бъде нещо, което никога досега „Прочети София“ не е организирала, но неговият автор не прави за първи път. Ще насочим директно поглед към темата за литературната памет и заедно с писателя Александър Шпатов ще се разходим из Централните софийски гробища, за да поговорим за спомена и за българската литература от по-различна перспектива. В гробищния парк на София са погребани много видни личности на града. Сред тях са и много български писатели. Литературният маршрут сред това своеобразно „място на памет“ е начин да се разкаже повече за редица класически и съвременни автори. Ще научим какво изобразява статуята на гроба на Яворов и кой е нейният автор; ще чуем интересни факти за последните дни и за гробовете на Алеко Константинов и Пенчо Славейков; ще се разкажат важни моменти от живота на Виктор Пасков, Константин Павлов и Алек Попов. „Литературният маршрут“ ще бъде на 17 май от 11:00 ч. и ще започне от вход на Централни софийски гробища (ул. „Заводска“ № 14).

 

Само четири дни по-късно – на 21 май от 18:30 ч., ще започне вече традиционният литературен маршрут на философа и журналист Тони Николов. Разходката „Булевард „Дондуков“: една любовна история от Студената война в Операта“ ще започне от градинката пред църквата „Св. София“. За каква история във връзка с бул. „Дондуков“ става дума, разказва предварително и накратко Тони Николов:

 

„Как „Булевард „Дондуков“ се превръща в заглавие на френски роман през 1987 г.? Колкото и да не е за вярване, всичко започва през зимата на 1974 г., когато младата балерина Виктория (Консуело де Хавиланд) печели стипендия за София, където да бъде обучавана в българската балетна школа и то от звезда на Болшой театър. По тази причина младото момиче рискува да хване полета на „Ер Франс“, за да озове зад Желязната завеса в една заснежена страна, сред минусови температури, където хората говорят на непонятен за нея език и обстановката е съвършено различна. Така ненадейно тя се превръща в жертва на Студената война, където всичко, дори любовта, е заложник на шпионажа и голямата политика.

Литературна разходка по стъпките на автобиографичния френски роман „Булевард „Дондуков“, който и до днес не е издаден в България. Неговата авторка Консуело де Хавиланд, родена през 1955 г. в Ню Йорк, е френско-американска балерина, актриса и писателка. Позната е с ролите си във филмите на Жак Деми „Лейди Оскар“ (1979), „37,2 сутринта“ (1986 г., реж. Жан-Жак Бенекс, по романа на Филип Джиан), „Непосилната лекота на битието“ (1988 г., реж. Филип Кауфман, по романа на Милан Кундера) и др.“

 

Последният пролетен „Литературен маршрут“ ще бъде на 28 май от 18:30 ч. Неговата авторка и водеща Михаела Илиева е литературна теоретичка„Аутсайдери, хипита, битници…? По следите на героите от българската инфантилна проза (и техните автори)“ ще започне пред метростанция „Стадион „Васил Левски“.

 

„Те са ученици или студенти, носят „ковбойски панталони“ (тоест дънки), не са нито в завода, нито на строежа, а предпочитат да купонясват и да пият, да играят на карти и да си правят кодоши, почитат боговете на рока и туиста. Те са героите от т.нар. „инфантилна проза“, появила се в литературата ни през 60-те години на миналия век. Началната точка на маршрута неслучайно е Националният стадион „Васил Левски“, именно там през ключовата 1968-а е открит IX Световен фестивал на младежта и студентите. И макар инфантилните герои да се шляят предимно по морето, все пак и в София има ключови места, свързани с тях. Надниквайки в творбите на някои от основните представители на този тип белетристика, ще се опитаме да сглобим образите на българския инфантилен герой и неговия автор, за да усетим бунтарския им дух. Докато над нас пада софийската вечер в цвета на блу джинс…“, разказва за Маршрута Михаела Илиева.

 

„Литературни маршрути“ ще продължат през юли и септември.

Всички разходки са безплатни и се провеждат без предварително записване.  

Сподели в: