Мисията на Европейската космическа агенция във фокуса на форум Ratio

През февруари Европейската космическа агенция планира да изстреля следващата си мисия, Solar Orbiter, която ще разкрие част от тайните на Слънцето.

Solar Orbiter е въоръжен с разнообразни измервателни инструменти, с които ще изследва взаимоотношенията между Земята и Слънцето. Това ще ни помогне да опознаем и дори един ден да прогнозираме опасните слънчеви изригвания и бури. Активността на Слънцето има директен ефект както за космическата ни апаратура, така и върху здравето и технологиите ни на Земята.

На 5 февруари, малко преди Solar Orbiter да излезе в орбита, публиката на Ratio ще се срещне с трима български специалисти на събитието Ratio представя: Solar Orbiter – Слънцето отблизо. Те ще обяснят защо тази мисия е толкова важна, как е планирана и какво ще научим от нея. Лекторите ще разкажат и за други планирани бъдещи мисии, както и за останалите апарати, които в момента изследват Слънцето. Гостите на събитието ще чуят детайли и за космическия климат и слънчевия вятър.

За лекторите

Д-р Росица Митева е доцент в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория – БАН. През 2007 получава докторска дисертация по астрофизика от Университета в Потсдам, Германия. След това специализира слънчева физика и космическо време във Франция, Бразилия и Гърция.

Д-р Камен Козарев е доцент в Институт по астрономия към БАН, защитил докторантура в Бостънския университет и специализирал в Харвардската обсерватория. Занимава се с хелиофизика – изследване на слънчевата активност и плазмата на междупланетното пространство.

Д-р Цветан Цветков е асистент в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория – БАН. Участва в няколко научно-изследователски експедиции за наблюдение на пълни слънчеви затъмнения – в Турция (2006 г.), САЩ (2017 г.) и Чили (2019 г.). Слънчевите изследвания съчетава и с работата си в Националната астрономическа обсерватория Рожен.

Ratio представя: Solar Orbiter – Слънцето отблизо ще се проведе на 5.02.2020 в City Stage. Вратите отварят в 19:00, а входът е свободен. Събитието се осъществява с финансовата подкрепа на Европейската космическа агенция.

Сподели в: