Концерти с история в София през пролетта

Новата поредица концерти на Sofia Art Institute продължават своята история с музиката на неопровержимия гений Волфганг Амадеус Моцарт. Неговото трио „Кегелщад“ крие немалко тайни, включително в мистериозния начин, по който получава необичайното си наименование. Какъв е той ще разкрият участниците в концерта – пианистката Венета Нейнска, кларинетистът Явор Добрев и виолистката Евгения Бааджиева-Димова.

12 март 2024 | 19:00
Музей „Борис Христов“
ул. „Цар Самуил“ №43, гр. София

Билети се предлагат само с предварителна продажба на epaygo.bg, както и на касите на EasyPay.

БИЛЕТИ

Явор Добрев
Първият кларинетист в оркестъра на Софийската опера и балет е роден в София, където завършва музикално училище при Данчо Радевски и музикална академия при проф. Петко Радев. Специализира в Женевската Консерватория при Томас Фридли и в Консерваторията в Лозана при Фредерик Рапин с диплома за солист кларинетист. Учи и работи в Швейцария в продължение на десет години.

Явор Добрев е носител на първи награди от конкурсите за френска музика в Пловдив и конкурса в Рид, Швейцария. Лауреат е на конкурса Млади музикални дарования като камерен изпълнител и е бил солист на Оркестъра на Българското национално радио и на Камерния оркестър на Лозана.

Евгения Бааджиева-Димова
Една от водещите виолистки в България, Евгения Бааджиева-Димова завършва Музикално училище „Панайот Пипков” в Плевен, след което Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в София в класа по виола на проф. Огнян Станчев, след което в нейната магистратура – при проф. Стефан Жилков.

Евгения е работила с едни от най-престижните български оркестри, сред които Колегиум Музикум Банкя, Камерен оркестър „Орфей“, Академичния симфоничен оркестър, Оркестъра на Софийска опера и балет и други. Тя редовно концертира и записва с Новия симфоничен оркестър на Класик ФМ радио, Камерен оркестър Студио Примо, Sofia Session Orchestra, Софийски солисти и др. От 2012 г. е помощник-водач на виолите в Симфоничния оркестър на Българското Национално Радио.

Венета Нейнска
Известна със своите креативни и вълнуващи проекти, пианистката Венета Нейнска е един от най-емоционално ангажиращите и интелектуално завладяващи пианисти на своето поколение, създател на множество музикално-образователни проекти и Арт Директор на Sofia Art Institute.

Завършила музикалното училище в родния си град София с награда за най-високи постижения – Национална диплома, Венета продължава образованието си при Джон Пери в Южнокалифорнийския университет в Лос Анджелис, Калифорния и след това при Джоан Хавил в училището по музика и драма “Гилдхол” в Лондон, Великобритания. Основно влияние върху нейното развитие като музикант оказва обширната работа с българските пианисти Гина Табакова и Веско Стамболов, както и майсторски класове с изявени музиканти като Имоджен Купър, Джеръм Ловентал, Алексей Наседкин, Доминик Мерле и други.

Сподели в: