„Мамо?“ е интерактивен авторски спектакъл, който през призмата и светогледа на майки и техните дъщери, ни разкрива различни гледни точки за родителството, женската идентичност и тяхната адаптация в забързаното ежедневие, което ни заобикаля.
Проектът се фокусира върху група жени в млада зряла възраст, които планирано или не са ангажирани с темата за майчинството – желанието за встъпване в родителска роля, зачеването, износването, раждането и отглеждането на бебе.
Актуалността на проблема е изводима, както различните проекции, с които мъжете и жените в определени възрастови групи се отнасят към темата за майчинството, така и от демографската криза, стигмата по отношение на разглежданата проблематика, липсата на достатъчно социална и психологична информираност сред населението и кризисните етапи, с които е съпроводен целия процес касаещ темата за майчинството.
Формата на спектакъла е нетрадиционна, темите ще бъдат засягани и обсъждани под формата на ТВ живо предаване, панел – част от сутрешен блок на водеща ефирна телевизия. Ритъмът е ожесточен, а режисьорът Яна Титова ще влезе в ролята и на режисьор на пулт на сутрешния ефир, ще дава насоки и ще контролира процес чрез непрестанна връзка с трите водещи както се практикува и в телевизионния ефир.
Зрителите ще бъдат изцяло обхванати от атмосферата в телевизионно студио, суматохата преди звуците на началната шапка, рекламни паузи и интеракция с участниците. Интимни споделяния чрез монолози ще контрират динамиката на забързано ежедневие и злободневни обсъждания. Няма да бъде пропуснат и гласът на децата. С разтърсващи драматични монолози вземат участие в проекта и младежи – дъщерята на Яна Титова Ая и няколко млади дами от актьорския клас, който водят Яна Титова и Диа Мантова.
Текстът е почти изцяло авторски, написан от екипа на спектакъла. Изключение прави само монологът, написан от Мария Касимова – Моасе част от едноактната пиеса „ЕлисаWCета“, който авторката предостави и любезно, тъй като засяга темата за ранното майчинство и как това се отразява на личностното и професионално развитие на младата майка.
Авторската музика на Емилиян Гацов – Елби допринася за усещането за безпокойство и напрежение, породено от едно ненормирано и агресивно със своя фалш съществувание, докато в противовес на това диаметрално контрастираща мелодия пренася зрителя в едно идилично пространство на спокойствие от интимното споделяне колкото и болка да носи то.
По идея на: Диа Мантова и Яна Титова
Режисьор: Яна Титова
Участват: Диа Мантова, Жаклин Дочева, Боряна Братоева, Лазарина Коткова, Кейт Никълс, Антония Ганева, Маргарита Стойкова , Михаела Николова, Рада Грозданова, Ема Терзиева, Ая Алексиев
Сценография: Ивелина Минева
Музика: Емилиян Гацов – Елби
Фотограф: Калин Костов – Kalynsky
Представлението се реализира с подкрепата на Национален фонд “Култура” по програма “Социално ангажирани изкуства”.
Премиера: 14-ти декември, 19.30, сцена Дерида
Следващи дати 17 януари, 13 февруари и 8 март 2024 г.
Линк за билети: Тук