Старозагорската опера представя „Цар Калоян“

Седмица след триумфа на най-новата си продукция на операта „Цар Калоян“ от Панчо Владигеров  в Стара Загора Старозагорската опера ще представи монументалното произведение на 25 юли от 21.00 часа на историческата сцена на хълма „Царевец“. Знаковата за търновци творба ще оживее сред автентичния декор на „Двореца на царете“ и ще напомни със своята мащабност и оригинална интерпретация за събития, свързани с българската история, през погледа на гения на композитора Панчо Владигеров, либретиста Николай Лилиев и великолепния първоизточник на разказа – романа на Фани Попова-Мутафова „Солунският чудотворец“. „Цар Калоян“ е най-предпочитаната българска опера в рамките на фестивала „Сцена на вековете“. След гигантската пленерна продукция на „Калоян“ през 1987 година, режисьорът Пламен Карталов поставя за втори път оперното заглавие на хълма „Царевец“ през 2009 година и сега Старозагорската опера поема щафетата и избира операта „Цар Калоян“ – в годината, когато чества своя 100 годишен юбилей, с идеята спектакълът да бъде представен на мястото, където се развива историческото действие – на хълма „Царевец“  /в рамките на Десетия летен оперен сезон „Сцена на вековете“ 2025/.

Изложбата, посветена на операта „Цар Калоян“, която проследява историята на творбата и постановките от премиерата през 1936 година до днес у нас и в чужбина, ще съпътства представянето на най-новата продукция на Старозагорската опера „Цар Калоян“ от Панчо Владигеров на хълма Царевец. Експозицията е предоставена от Къщата-музей „Панчо Владигеров“-София – партньор на Държавна опера-Стара Загора за спектакъла на операта „Цар Калоян“. Автор на изложбата е Надя Сотирова, дизайн Цветелина Панова.

Спектакъла на 25 юли ще дирижира главният диригент на Старозагорската опера маестро Ивайло Кринчев, режисьор на постановката е Вера Петрова, автор на впечатляващите костюми и сценичния дизайн е Гендони, хореография и пластика Силвия Томова, хормайстори Младен Станев и Стефания Русева с участието на блестящи солисти, хор и оркестър на Държавна опера-Стара Загора.
В ролята на цар Калоян зрителите ще видят световния баритон Кирил Манолов,

в ролята на царица Мария – Гергана Георгиева,

Балдуин ще бъде Борис Тасков,

в ролята на Борил – Момчил Караиванов,

а в ролята на българския архиепископ – Ивайло Джуров.

Операта „Цар Калоян“ от Панчо Владигеров има драматична съдба, но и едновременно с това щастлива, защото това е първата българска опера, която освен в България е поставяна многократно и в чужбина.

На 25 юли търновци и гостите на старопрестолния град ще имат възможността да видят спектакъл, който носи необикновен творчески заряд. Постановъчният екип се обръща  към символите, заложени в  житейския път, „изборите пред всеки един от нас, борбата с личните демони, които всяка историческа легенда предлагат на вниманието ни. Сценографският елемент с включване на соколите, вдъхнови екипът ни да се обърне към още по-дълбоките корени на митологемите, свързани със славянския прочит на мирозданието, а именно легендата за трите сокола, сътворили света.
Цар Калоян като основен герой за всички нас извървява своя сложен път на лични взаимоотношения и политически борби, за да постигне необяснимото и невъзможното във времена на крайно религиозно разделение, отвоюване на територии, жажда за власт. Нашият творчески екип намира за основно послание на творбата значимостта на личния осъзнат избор в живота – този, който ни позволява да приемем абсолютната отговорност за действията си, в името не само на нашия малък вътрешен свят, а и на този, който ни заобикаля. „Бог е в душата ми, отче!“ казва Калоян.
Сценографското решение на Гендони извежда нивата на нашето мироздание в три ясни полета: Духовното, Божественото и Необяснимото в най- високото ниво на форума, чрез мощното присъствие на иконите и трите сокола, нивото на Човека, в лицето на Калоян, който обхваща, чете  и изпълнява мисията на най-високото духовно ниво, и най-ниското ниво на водовъртежа на нашите дребни ежедневности, в които ние  потъваме в съня на забравата, забравяйки Вселенските закони…По същия начин режисьорската и хореографската тъкан, изведена в изчистена пластика на крайни контрасти от Силвия Томова, работи с тези три нива, като използва Калоян, Мария и Борил за символи на различните противостоящи си сили в природата. „ – открехва завесата режисьорката Вера Петрова.

Сподели в: