С филма-концерт "Shine A Light" на Скорсезе ще се открие официално Киномания 2008

От 7 ноември до 3 декември 2008 г. Националният дворец на културата представя 22-то издание на Световната кинопанорама Киномания с най-актуалното, най-харесваното и най-коментираното от световното кино!

Цели четири седмици,  българските зрители ще имат възможността да се докоснат до 90 филма, като 80 от тях пристигат специално за събитието и ще бъдат представени единствено по време на 22-та Киномания !

Тази година, Киномания ще зарадва за 22-ри път най-верните приятели и почитатели на седмото изкуство и ще представи на тяхното внимание изключителна филмова програма, разпределена в рубриките на панорамата. Няма да бъдат пропуснати премиерни български заглавия, нито актуалните фаворити от британското, френското, италианското, руското кино, както и специална селекция американско независимо кино, азиатско кино, музикални филми и документално кино; отделено е специално внимание на програма от филми, посветени на тангото, както и на истории, в които важно киноприсъствие има Барселона. В програмата на Киномания’08 не са пропуснати и анимациите, както и големите фестивални хитове за 2007 и 2008 години.

Киномания се организира от Националния дворец на културата, съвместно с Министерство на културата и Столична община.

Официалното откриване на 22-вата  Киномания е на 07.11.2008 г., от 19.30 часа в Зала 1 на НДК и по традиция ще бъде повече от впечатляващо с премиерата на филма-концерт “Shine a Light”, събрал музиката на легендарните Ролинг Стоунс и киното на Мартин Скорсезе. Мик Джагър, Кийт Ричардс, Рони Ууд и Чарли Уотс – все така в неистова форма за здрав рок и горещо шоу на сцената ще дадат начален старт Киномания’08 и ще покажат на родната публика, че независимо от факта, че всички отдавна са прехвърлили 60-те си години, няма възраст, когато става дума за истинско забавление!

Тази година сред фестивалните фаворити  са филми като дългоочакваната провокация на братята Коен – “Изгори след прочитане”! Жестока шпионската пародия, наситена с черен хумор, в която освен “тежката артилерия” на Холивуд – Джордж Клуни и Брад Пит участавт и  Джон Малкович, британката Тилда Суинтън и американката Франсиз Макдорманд.  Заплетеният типично по коеновски сюжет обещава да бъде ужасно интересен за зрителите и да постави “Изгори след прочитане” в списъка със задължителните за гледане заглавия. Още повече, защото Джоел и Итън Коен вече са се наредили сред първите на опашката за новата партида статуетки Оскар.

На вниманието на българските зрители ще бъде представен и тазгодишният носител на Оскар за чуждоезичен филм – “Фалшификаторите” на Щефан Рузовицки със своя специална премиера на Киномания. Историята в наградения филм е повече от интригуваща, защото се случва с най-добрият фалшификатор на пари в нацистка Германия. Който се оказва въвлечен в секретна операция по фалшифицирането на пари, но на необичайно за това място.

Специален гост на Киномания ще бъде режисьорът Еран Риклис, който ще представи филма си “Лимонова градина” – носител на наградата на публиката от тазгодишния фестивал в Берлин и на наградата за най-добър европейски филм в Сан Себастиан. Филмът е разказ за палестинска вдовица, която трябва да опази лимоновите си дръвчета, тъй като те се явяват заплаха за новонастанилия се в съседство израелски военен министър. 

От нашумелите фестивални хитове ще бъде показан филма „Далеч от нея” на Сара Поли, за който актрисата Джули Кристи бе удостоена със Златен Глобус. Историята е за двама съпрузи, които се обичат всеотдайно от дълги години. Когато жената в двойката разбира, че е болна от Алцхаймер, тя избира да влезе в болница, вместо да бъде негова тежест и тогава настъпва истинска криза.

От любимецът на много киномани –  Мишел Гондри (познат на българските зрители от „Блясъкът на чистия ум” и миналогодишния хит ‘Науката за съня”) ще бъде показан филма “Bе Kind Rewind”. В него режисьорът отново се проявява като спец в събуждане на въображението. Подобно на предишния си проект, Гондри отново е и режисьор, и сценарист и  успява да създаде вълнение и очакване.

Френското кино ще бъде представено с няколко много силни продукции, сред които освен носителят на Златна палма “В класната стая” на Лоран Канте, са и “Париж” на Седрик Клапиш с участието на Жулиет Бинош, която ще зарадва с чара си и в “Летни часове” на Оливие Асаяс. Не бива да пропускате и носителят на специалната награда и наградата на ФИПРЕССИ от фестивала във Венеция и на 2 Сезара (за филм и режисура) – „Кус-кус”  на режисьора Абдел Кешиш, както и филма на Амос Гитай „Необвързаност”.

За всички, които обичат британско кино, има специална селекция от шедьоври, преминали проверката на световната публика. Такъв е “Другият” от майстора в историите за изневяра и налудничави мании – британцът Ричар Еър. “Другият” е впечатляваща адаптация по разказа на Бернхард Шлинк – автор, създал много добра психодрама с Хичкоковско напрежение, идеална за екранизиране. В “Другият”ще видите Антонио Бандерас, успял да избяга от клишето на предишните си образи и решил да пленява с нов чар ала –Мастрояни. Не е за подценяване и аристократичната емоция за душата и сетивата– “Завръщане в Брайдсхед”! Известната британска сага, този път заснета не като телевизионен сериал, а като продукция за голям екран. В ролите ще видите Матю Гуд и Бен Уишоу, както и Ема Томпсън и Майкъл Гамбън. Британският режисьор Джулиън Джарълд ще представи на предстоящата КИНОМАНИЯ още един  свой филм –  “Да бъдеш Джейн Остин”, който разкрива моменти от живота на Джейн Остин (Ан Хатауей) преди да стане известна. Сред предложенията в програмата „Британско кино” тази година е и “Хромофобия” на Марта Файнс. В драматичната хроника за  разпадането на едно семейство участва цяла звездна плеяда актьори, сред които: Ралф Файнс, Кристин Скот Томас, Бен Чаплин, Пенелопе Крус, Йън Холм и Рис Айфънс. От режисьорката (позната у нас с “Дневникът на Бриджит Джоунс”) Шарън Магуайър ще видим “Възпламеняване”, чийто сюжет за бомбен тероризъм събира на едно място звездите Мишел Уилямс и Юън Макгрегър.

Италианското кино е представено особено добре като един от акцентите е заклеймения “Гомор” на Матео Гароне, създаден по романа на Роберто Савиани.  Заслужават зрителско внимание и  “Кротък хаос” на Антонело Грималди, “Свято сърце” и „Срещу Сатурн” на Ферзан Йозпетек, “Дни и облаци” на Силвио Салдини.

Един от акцентите в рамките на 22-та Киномания е селекцията от нови руски филми, които ще бъдат показани в програмата Руско кино, събитие посветено на годината на Русия в България. Със сигурност ще има много почитатели, които тръпнат в очакване да видят продължението на  руската класика отпреди трийсетина години „Ирония на съдбата”, превърнала се в любим хит на поколения киномани. В сегашния филм, тогавашният режисьор Елдар Рязанов е ролята на актьор, а на режисьорското място е Тимур Бекмамбетов – един от четиримата съсценаристи на филма (заедно с Константин Ернст, Анатолий Максимов и Алексей Слаповски). След 32-годишна пауза от времето, когато в онази новогодишна нощ Женя Лукашин среща своята Надя, се появява „Ирония на съдбата: продължението”. Освен, режисьора-ветеран, сред актьорите са и добре известните: Юрий Яковлев, Михаил Ефремов  и Евгения Доброволска. Още един от  нашумелите руски хитове ще бъде показан в селекцията руско кино – това е “Лустро” на Андрей Кончаловски – филм, в който се оглежда съврменния руски живот в големия град. И съдбата на едно красиво момиче, дошло от провинцията да търси своя късмет и да разбере как точно се става модел и през какво трябва да мине, за да стане корица на известно модно списание. В главната роля ще видим Юлия Висоцка. Сред гостите, които очакваме да пристигнат е знаменитият руски режисьор Вадим Абдрашидов, чийто филм “Магнитни бури” също ще бъде показан, както и продуцентите на един от най-касовите руски филми “Кодът на апокалипсиса”. 

За феновете на киното и музиката в едно, са горещите заглавия като „Джордж Майкъл: Различна история”, представен в секция Панорама, на фестивала в Берлин. Документален разказ на самия Джордж Майкъл, който разкрива през собствена призма своя възход от обикновено момче  до един от най-големите  идоли на своето поколение.

За почитателите на кубинската музика приятна изненада ще бъде световната премиера на филма „Como fue – Кубинско болеро за Йорданка”, създаден от продуцентите на нашумелия „Дзифт”. Освен изобилие от хубава кубинска музика, във филма ще видите Йорданка Христова, която  представя своите кубински приятели музиканти – една от тях е звездата от „Буена Виста Сошъл Клъб”- Омара Портуондо.

Както вече ви информирахме българската премиера на 22-то издание на Киномания е “Хиндемит” на Андрей Слабаков, който ще бъде показан на 8 ноември в зала 1 на НДК и който ще събере всички фенове на нестандартното в новото българско кино!

Билетите за прожекциите в НДК са с цени 10, 8лв. и 6 лева за ученици, студенти и пенсионери, а востаналите салони – 8 и 6 лева за ученици, студенти и пенсионери.

Сподели в: