ACT Фестивал за свободен театър 2017: VR

Темата на седмото издание – “Временна реалност”, напомня, че всеки миг е откритие

От 11-ти до 17-ти ноември ще се проведе седмото издание на ACT Фестивал за свободен театър – ежегодна витрина на българската независима изпълнителска сцена.

В рамките на седмица отново ще гледаме театър, танц и пърформанс – изкуства, които се случват само “тук и сега” и които въпреки своята краткотрайност, са мост между реалности. Именно от тази природа на срещата между публика и сцена е вдъхновена темата на фестивала – “Временна реалност (VR)”.

В нея ще попаднат зрителите на осем представителни на свободната сцена у нас спектакли от последната година.

В официалната българска селекция тази година влиза една премиера – на черната комедия “Джордж Каплан” с режисура на Димитър Узунов.

Две са документалните постановки – “Лоши деца” на Театър “Реплика” и вербатим пърформанса “Поколение Ь” на Студио за документален театър “Vox Populi”.

Ще имаме възможност да гледаме пърформанса Shamebox на „Брейн Стор Проджект“ , драматично романтичния танцов моноспектакъл на Галина Борисова “Тук долу всички люляци умират”, както и съвременния танцов пърформанс “Ф63.9” на Фондация „Арт Линк” (Derida Company).

В програмата е и пърформансът-лекция “Повече НЕ или така нареченият Бернхард” на Сдружение за съвременно изкуство в условия на високо напрежение “Нейно Величество Тенджерата под налягане”.

А любителите на новите интерактивни театрални форми ще могат буквално да се включат и преживеят интерактивния сетивен концерт “Тишинавтика” на „Театър на сетивата София” и „Институт за изследване на тишината”.

За втора поредна година ACT Фестивал за свободен театър ще има и международно участие с 4 чуждестранни спектакъла – всички премиерни за България, които ще бъдат обявени съвсем скоро.

Разбира се, фестивалът по традиция ще предложи богата паралелна програма със срещи, работилници, менторски програми и събития, за да продължи и катализира диалога за съвременната сцена, който седем години след началото на фестивала е все така важен и търсен.

Сподели в: