На 26 септември (петък) България се включва в Европейската нощ на учените с мащабна програма в 6 университетски града – София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора.
Търсите нещо специално в петък вечер? Тогава в никакъв случай не пропускайте петъка на 26 септември 2014г! Европейската нощ на учените е мега събитие, което от 9 години насам се провежда едновременно в стотици градове в цяла Европа и по света в последния петък на месец септември. В тази нощ университетите и научните институти отварят врати и организират събития за широката публика. През 2014-та България за 8-ми път се включва в международната инициатива с мащабна програма в 6 университетски града – София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора.
Независимо дали сте със семейството си, с приятели, в училищна група или пък самостоятелно, ще се потопите в света на науката по невероятно завладяващ начин! Открийте с какво всъщност се занимават изследователите и как това влияе на нашия живот… А дали пък няма да се изненадате като разберете какво още правят учените освен наука?
Ще видите, че едно научно шоу може да бъде не по-малко интересно от театрално представление например. Докато се забавлявате ще научавате и много нови неща за живота, вселената и всичко останало. Пълната програма за всички градове е публикувана онлайн на http://www.britishcouncil.bg/researchers и включва събития в най-различни формати, за малки и големи. Можете да участвате в научни кафенета, да гледате презентации, изложби, експерименти и демонстрации. Ще се насладите също и на музика и поезия, защото учените имат и много други скрити таланти. Повечето от събията започват от 18:00ч., а на някои места има инициативи, които се провеждат през целия ден на петъчния 26 септември.
Програмата в София ще се проведе на 5 места – в Британски съвет, централната сграда на БАН, Нов български университет, Софийски университет, кино Еуросинема.
Основната научна сцена ще бъде построена в двора на Британски съвет, до Докторската градина в София (на ъгъла на ул. Кракра и ул. Оборище). Там водещата Мария Силвестър, заедно с много учени и музиканти, ще се погрижат да имате незабравима среща с най-интересната и забавна страна на науката. От 18:00ч. математичките от Центъра за забавна математика ще представят тяхното невероятно Математическо магическо шоу за деца. След това 10 млади учени от конкурса "Лаборатория за слава FameLab" ще ви разкажат как с помощта на природните науки можете да откриете кристали навсякъде около вас. Това е шоуто, което обещава да бъде кристално ясно, защото е посветено на Международната година на кристалографията. На експедиция ще ви поведе зоологът Боян Петров от Националния природонаучен музей, който стана първия български алпинист, изкачил втория по височина връх в света К2. Как съвременните технологии могат да бъдат използвани в борбата с рака е много сериозна тема и е в основата на български научен проект, от който се очакват обещаващи резултати. За него ще разкаже д-р инж. Христомир Йорданов от Техническия университет.
Специален гост на вечерта ще бъде британският физик д-р Марк Луни, който пристига с неговото физично караоке по музиката на култовия хит на Куин “Бохемска рапсодия”. Марк Луни е доктор по акустична физика и победител на първия национален конкурс “Лаборатория за слава FameLab” в Обединеното кралство. В неговото страхотно шоу той обяснява физиката чрез акорди от Вивалди до AC/DC, разкрива тайната на Страдивариус и показва как вибрациите на струните може би могат да дадат отговор на големите въпроси за вселената. Участвал е в множество предавания по радио и телевизия, в това число по Radio 4, BBC, CBBC, Channel 4 и др. Работи като патентен специалист в Националното бюро по интелектуална собственост на Обединеното кралство.
Вечерта ще продължи със специална програма от музиканти, преподаватели в Нов български университет, които ще поздравят учените с концерт на открито.
Освен програмата на сцената, в научните шатри в двора на Британски съвет ще откриете също и най-различни щандове с експерименти и демонстрации, от които ще научите за:
Нощния живот в природата – какво правят нощем насекоми, прилепи, птици, и растения? Срещнете се с биолозите от Националния природонаучен музей при БАН
Стихии денем и нощем – какво му става на времето? Метеоролозите, начело с Ивайло Славов ще ви покажат как работи екосистемата ни
Вино, хляб и зрелище – технология на удоволствията, представени от инженера по хранителни технологии Ивайла Сопотенска-Декина
Кристално и химично – какви кристали може да забъркат химиците от Корпуса за бързо гърмене, водени от доц. Лъчезар Христов от Факултета по химия и фармация при СУ „Кл. Охридски“, и какво ще изкристализира от този експеримент?
Накъде в нощта? – геодезически уреди, с които асистент д-р инж. Аспарух Камбуров и гл. асистент Милена Бегновска от Минно-геоложки университет "Св. Иван Рилски“ ще правят различни измервания, състезания и тестове.
Няма да минем и без химическите фойерверки на Корпуса за бързо гърмене към СУ „Св. Климент Охридски“.
Не пропускайте да посетите и изложбата "Кристалите през детските очи – източник на енергия", както и постерната изложба с научно-приложни разработки и проекти на учени от БАН. Ако пък се интересувате от европейските програми в областта на науката можете да посетите Европейския щанд, където да научите повече за дейностите "Мария Склодовска-Кюри" на програма "Хоризонт 2020", европейската мрежа EURAXESS и проектите, в които участват български учени.
В кино Еуросинема през целия ден на 26 септември можете да гледате специална филмова програма с филми на преподаватели от департамент "Кино, реклама и шоубизнес" на НБУ.
Ако търсите по-ранна детска програма, можете да посетите детското математическо шоу в БАН, което започва от 16:00ч. След това в централната сграда на академията програмата ще продължи с научно кафене и музикално-поетична вечер. Не пропускайте да посетите и трите страхотни изложби посветени на кристалите по повод Международната година на кристалографията.
Подробната програма за всички градове можете да намерите на http://www.britishcouncil.bg/researchers
Проектът K-TRIO 2 за Европейска нощ на учените се финансира от Европейската комисия по дейностите Мария Склодовска-Кюри на програма „Хоризонт 2020”.
Участници в проекта
Нов български университет (координатор)
Британски съвет България
Единен център за иновации – БАН
Департамент за информация и преквалификация на учители (Тракийски университет)
Пловдивски университет
Медицински университет Пловдив
Русенски университет „Ангел Кънчев”
Медицински университет – Варна
С подкрепата на
Съюз на учените в България
Съюз на физиците в България
Образователен център Варна
Регионален исторически музей – Бургас
Старт ИТ Смарт
Бизнес институт