Представям ви Ал Ник или Александра Николова. Тя работи над няколко проекта в момента: освен “Квартал на тротоарите”, тя развива първия си стартъп Eventyard, координатор е на проекти в "Културен Център 20:19" и работи като консултант на свободна практика. Преди е учила право и маркетинг, била е хип-хоп танцьор и хореограф и е работила на Vice President Marketing в компанията за онлайн игри XS Software JSCo.
"Кварталът на тротоарите" е голям проект, чието първо събитие беше откриването на фотоизложба на 28 септември в +Това, която може да бъде разгледана до 13 септември. Посетителите ще видят част от колекцията снимки на забавни, скандални, интересни, обувко-трошащи участнъци. Цялата колекция ще бъде достъпна на сайта на проекта. Той се изпълнява с финансовата подкрепа на Столична община Програма Европа 2014 г. и се реализира в подкрепа на кандидатурата на София и Югозападен регион за Европейска столица на културата 2019 г. Повече за него прочетете тук.
Как ви хрумна и как се случи?
Отдавна се шегуваме с тротоарите в София и че е време някой да знапочне да ги снима. Така преди година и половина започнах да ги снимам и качвам в Instagram. В последствие някои от приятелите ми се заинтригуаваха и започнахме да мислим как да развием проекта повече. Кандидатсвахме заедно с Район Оборище за Програма Европа 2014 на Столична община и в момента с тяхната подкрепа създаваме един много полезен анализ на добрите практики и решения за пешеходните участъци по света и ще направим стабилно отразяване на резултата.
Целта на проекта в момента е да предоставим това проучване на широката общественост, да повдигнем въпроса и да провокираме хората да се ангажират повече в опазването и превръщането на тротоарите в културна атракция.
Кои сте организаторите?
Идеята на проекта е моя, като аз съм и ръководител на проекта. Правим го с Културен Център 20:19 и имаме двама страхотни консултанти, единият от които е Олег Кабакчиев (създадел на заведение в района – бар FlipFlop). Това е още една голяма група, която искаме да въвлечем – местните заведения и магазинчета, и да ги вдъхновим какво могат да направят с пространството пред обекта си.
И към кои хора е поканата?
Освен към тези, които вече споменах; към Общините, Районите и техните структури да създадем лесна процедура за превръщането на тротоарите в атракция. Освен това към всички граждани: задължението да се грижим за средата, в която живеем не е само на държавните структури.
Какво си мечтаеш да се случи и тук?
Да виждам повече възпитани, позитивни и усмихнати хора с желание за живот и да създават качествени неща. Такива, които не се взимат много насериозно. Между другото, според мен, стават все повече.