Френският културен институт в България представя в Центъра за култура и дебат “Червената къща” (ул. “Любен Каравелов” 15):
27-29 ноември 2007 г.
"Израел отвътре" – Месец на документалното кино, съвместно с Френския културен институт
27 ноември (вторник), 18.00 ч.
Червена зала
Стената
(реж. Симон Битон, 2004, 100 мин.)
Вървейки по границата на разделението, която маркира един регион, белязан от историята, Симон Битон ни среща с лица, песни и реакции на иврит и на арабски, на хора, разделени от стената: деца, работници, войници… Дълбоко личен кино размисъл, предложен от режисьорката, която, отричайки пътищата на омразата, заявява своята двойна еврейска и арабска култура.
След прожекцията – дискусия на политически теми.
На френски език, със субтитри на английски.
Вход: 2 лв.
28 ноември (сряда), 18.00 ч.
Червена зала
За едно от двете ми очи
(реж. Ави Мограби, 2004, 100 мин.)
Официална селекция в извънконкурсната програма на Филмовия фестивал в Кан 2005 г., Специална награда на журито на Документалния филмов фестивал в Марсилия.
Митовете за Самсон и Масада учат младите поколения в Израел, че смъртта е за предпочитане пред подчинението. В едно изненадващо упражнение по симетрия, Ави Мограби използва еврейската митология да изобрази картинно палестинския начин на мислене. Днес, когато втората интифада е потушена, палестинците търпят ежедневни унижения от страна на израелската армия. Това репресирано население, както някога евреите пред лицето на римляните или Самсон пред филистинците, надава вик на гняв и отчаяние. Израелският документалист Ави Мограби вярва в силата на диалога между палестинците, подложени на принудителна блокада, и вездесъщата израелска армия.
След прожекцията – дискусия на политически теми.
На френски език, със субтитри на английски.
Вход: 2 лв.
29 ноември (четвъртък), 18.00 ч.
Червена зала
Да знаеш означава да помниш
(документален, реж. Ралица Димитрова, 40 мин.)
Филм за спомена на най-младото поколение от спасяването на българските евреи.
По идея на група младежи от еврейски произход, които тръгват по следите на една важна историческа нишка, която продължава да поражда различни интерпретации и емоции…
На български език.
Вход свободен
29 ноември (четвъртък), 19.00 ч.
Червена зала
Свинско и мляко
(реж. Валери Мрежен, 2004, 52 мин.)
Заснет в Тел Авив, филмът ни среща с хора, които идват от ултра ортодоксална религиозна среда и които са взели решение да я напуснат. За по-голямата част от тях този избор означава скъсване на връзката със семействата им и пълно отхвърляне от страна на общността. На всичко отгоре те трябва да се приспособяват в ново за тях
общество, където трябва да започнат да учат всичко от начало.
На френски език със субтитри на английски.
Отровени
представен от Студентски Филм Форум
(реж. Хила & Перец Маркиш, Израел, 31 мин. )
Зви, млад офицер от Израелската армия, и неговата приятелка Кхен отиват на ‘рейв’ парти в пустинята. По пътя си през пустинята срещат Кришна, момче с вид на хипи, който отива на същото парти. Това изпълнено с халюцинации пътуване на тримата герои извежда на показ ценностите на младите хора в сегашната израелска действителност и се разправя с една от най-тачените институции – армията. Награда на публиката, Международен студентски фестивал за филмово изкуство Балчик, 2004
Сред прожекциите – дискусия на младежки и религиозни теми.
На френски език със субтитри на английски.
Вход: 2 лв.