Едно интервpю с изпълнителният директор на Асоциация „Българска книга”, г-жа Силва Папазян, специално за читателите на kafene.bg
Разкажете ни накратко за Походът на книгата – кога и как възникна идеята? Какво ново се предвижда за тази година, като акценти?
Такива кампании се провеждат в цял свят. Не е трудно да следваш добрите идеи, те са достатъчно видими.
Според канадско изследване, четенето на деца дори в ковьоз повлиява отношението им по-късно към четенето. В Холандия четири седмици в годината се организират четения на известни личности пред деца. Във Великобритания инициативите са много: Reading Champions – за насърчаване на четенето най-вече сред момчетата, тъй като те се впечатляват повече от спортистите, които се включват в четенията; Reading the Game – организира се съвместно с Футболната лига и др. В Германия е създаден Алианс за образование под егидата на министъра на образованието, в който се включват различни организации, свързани с децата и образованието, но и Олимпийският комитет на Германия и едни от най-популярните артисти.
Последните проучвания в България посочват тревожни резултати – близо 50% са 15-годишните с абсолютна или функционална неграмотност, с което страната ни заема едно от последните места в авторитетното изследване PISA.
През 2011 г. за първи път в България организирахме „Походът на книгите”. Тогава се включиха над 60 личности от обществения живот в страната – актьори, писатели, поети, музиканти, спортисти, политици. Инициативата беше посрещаната изключително добре от хората, които се включиха в нея, от медиите, които я отразиха, от родителите, учителите и най-вече от децата. Тази година акцентът отново ще бъдат четенията на популярни личности в детски градини и училища. Планираме да се движи литературен ретро трамвай, в който ще се провеждат интересни четения и срещи със съвременни български писатели. Ще проведем Национална кръгла маса по проблемите на четенето – „Детската литература – предизвикателства и възможности”. В нея ще участват издатели, библиотекари, учители, писатели. Доста са съпътстващите събития – маратони на четенето в библиотеките в градове и села из цялата страна, четения в книжарници, седмица на детската книга в столичен МОЛ, празник с игри и награди около езерото „Ариана”.
Усещате ли в последните години все пак някакъв подем при издаването на книги?
Подемът би трябвало да е пряко свързан с търсенето. В България се издава всичко актуално и съществено, което излиза по света. При това изключително качествено. Ако говорим за българската литература, трябва да има държавна политика за насърчаване и промотиране на българските автори по света. За съжаление твърде сериозни са дефицитите в отношението на държавата към книжния сектор.
Кои са основните казуси, които стоят пред родното книгоиздаване в момента? И има ли работещи решения за тях?
Основният проблем е липсата на Стандарти за библиотечно-информационно обслужване. Стандартът не е утвърден от Министерство на културата, почти четири години след крайния срок. Обществените библиотеки не могат да приведат дейността си в съответствие с изискванията на Закона и на практика той не работи, т.е. България няма действащ Закон за обществените библиотеки, с което се явява единствената такава страна в Европейския съюз и с което лишава гражданите си от гарантираното право на равен и свободен достъп до информация и знание (съгласно Манифеста на ЮНЕСКО и ИФЛА за обществените библиотеки). Средствата за регулярното попълване на библиотечните фондове с книги, вестници, списания са несравнимо по-малко от разходите за останалите видове изкуства. Има решение и то е лесно – приемане на Стандарти за обществените библиотеки.
България е начело в негативния списък с най-високо ДДС върху книгите в Европа. Единствено Дания ни конкурира. За сравнение: във Великобритания е нула процента, а в повечето страни – между 5 и 7 процента. В европейските държави ДДС ставката за книгите е редуцирана и това е означава, че книгата е важна за образованието на младите и просперитета на нацията.
Ако бяхте Министър на културата, кое би било първото нещо, което ще направите?
Това категорично не влиза в професионалните ми планове за следващите години, но настоятелно бих препоръчала на министъра на културата да обяви конкурса за окомплектоване на библиотечните фондове.
Вие самата какво обичате да четете? Или какво четете в момента? Успявате ли да следите новите заглавия?
Напоследък се случва да чета две, дори три книги едновременно, според настроението ми в различни часове на нощта. Сега чета „Асамтой” от Етгар Керет и последния, впечатляващ, превод на „Майстора и Маргарита”.
За какво си мечтаете?
Да са здрави и щастливи любимите ми хора.
И какво пожелавате на читателите на Kafene.bg?
Приятно четене.