През 2013 г. Националното географско дружество чества своя 125-и рожден ден.
Списание National Geographic, връстник на дружеството, ще отбележи тази достолепна възраст с поредица статии през цялата година, обединени под общата тема
„Нова ера на открития“.
На страниците на мартенския брой читателите ще открият:
Екстремно оцеляване
Общо 31 мъже тръгнали да изследват непознати земи на дъното на света – Антарктида. Така се стигнало до една от най-ужасяващите истории за човешко оцеляване.
Групата на опитния изследовател Дъглас Моусън тръгнала на път с шейни през ноември 1912 г. и била един от осемте тричленни екипа, изпратени на експедиции във всички възможни посоки. Спътниците му загинали. Останал сам и почти без храна, на Дъглас Моусън му оставало да измине още 150 км.
Древните българи
Прабългари, първобългари, древни българи… Търсенето на изначалната им родина продължава векове, а теориите за произхода им ги свързват с хуните, тюрките, угро-фините, иранците, траките. През последните десетилетия интересът към тези наши загадъчни предци се увеличи неимоверно. Екипът на National Geographic България обедини усилия с историци, археолози и други специалисти, за да представи в мартенския брой на списанието една възможно най-цялостна и аргументирана версия за живота, бита, миграциите и съдбата на древните българи от първите им споменавания като отделен народ (или конфедерация) до края на Кубратовата династия.
В мартенския брой на National Geographic ще прочетете още:
Нощни градини
Слънцето залязва. Луната изгрява като перла. Магията се случва… На нощната сцена на градината се появяват цветове с необуздани аромати, японски вишни, френски лилии и нюйоркски липи, огрени от луната и звездите.
Стил на живот „бонобо“
Бонобото е известно като члена от семейството на човекоподобните маймуни с философия „Прави любов, а не война“, много по-похотливо и по-малко агресивно от близкия си братовчед – шимпанзето. Но нови проучвания доказват, че маймуната, прочута със своята сексуалност, не е толкова миролюбива, колкото се смяташе.
Завръщането на дроните
Безпилотните самолети доказаха своята доблест срещу Ал Кайда. Сега са на път да се проявят в мирния живот. Възможни мисии: гранични патрули, проследяване на престъпници, пръскане на посеви. А може би просто ще ни държат под око?
Продължава и новата рубрика „Хора на риска“. В нея са представени учени и изследователи, които излагат живота си на опасност по пътя към новите познания.
Нова рубрика в списанието е и „Ръководство по оцеляване“, която всеки месец ще представя на читателите интригуващ разказ за преживяванията на младите изследователи на National Geographic по време на рискованата им работа на терен.