Ирена е родена в Костинброд. През годините е изучавала предучилищна педагогика, специализирала е “философия за деца”, а след това се е занимавала с още повече философия. Взима ниво за преподаване на Сугестопедия десугестивен метод за образование. Справя се отлично с испанския език (годините прекарани в Испания сигурно са помогнали да го овладее ). В кариерата си, Ирена е заемала позиции на детски учител, мениджър-продажби, преподавател по философия, педагог във Войс Академи.
Как се случи сугестопедагогиката при теб?
Може би е много точно определението „Любов от пръв поглед”, но за да ни доведе пътя точно до този поглед, много важно е къде и как сме вървели.
Видях за първи път Д-р Лозанов и Асистентката му, днес Управител на Фондация „Проф.Д-р Георги Лозанов и Проф. Д-р Евелина Гатева” – Ванина Бодурова в началото на 2011 година на Конференция „Диалог за бъдещето” в София… Не само чух думите им, усетих ги с душата си и вече знаех, че това е, което искам да правя. Аз съм Педагог и Философ и дълги години съм се занимавала със съвременни методи на преподаване… Както в България, така и в чужбина… Но толкова пълноценна система както за учителя, така и за учениците, без значение на каква възраст са те, не бях срещала. В Сугестопедагогиката всичко си е на мястото – хармонично, леко и ефирно и в същото време изключително резултатно. На пръв поглед всичко е забавление и интерпретация, но процесът е дълбок, осмислен и поради това има добър краен резултат, а той е неусетно усвояване на голямо количество материал за кратко време без стрес, без домашни, с много смях и обич.
Смяташ ли, че в бъдеще сугестопедията ще има по-широко познаване и прием? И с какво може да ни помогне днес?
Методът на Д-р Лозанов вече има много повече прием и познаване, отколкото преди 3-4 години, говорейки за България. А и това, че все повече млади преподаватели желаят да преподават именно по този метод е знак, че той се съхранява и в същото време разпространява.Щом работим с този метод (без значение къде), означава, че някой му вярва. А с това идва и възможността да го популяризираме сред хората.
Мои курсисти, които имат малки деца, винаги питат възможно ли е и техните деца да учат по този начин… А родителите имат все повече влияние в образователните прицеси. Бих била много щастлива да видя българските училища с програми по тази методика.
А това, скоето може да ни помогне днес е да повярваме в своите неограничени възможности и да ставаме все по-добри хора.
И какво ти носи сугестопедията?
Щастие, че съм учител. И си го казвам всеки ден. Работила съм и в частни и в държавни образователни институции… Сугестопедагогиката ми показа истинската душа на преподаването като процес и чувството, което изпитвам е обич и благодарност.
Разкажи ни за обученията, които провеждаш?
Много трудно е да се разкаже това, което се преживава. Всеки ден е различен, всяка група е ралична, има толкова много смях, а понякога и сълзи… Курсовете, които организирам в Студио „Un viaje” са 5 седмични , по 5 дни в седмицата, по 4 учебни часа, тоест, 100 учебни часа за начално ниво. В последствие има и още едно ниво, но това е схемата за преподаване на чужди езици. Тя е еднаква за всички. Има утринни и вечерни групи. Самият процес е много интензивен. Още в първият ден се говори почти само на испански език, използва се езика на тялото, изражението на лицето, подходящи предмети, дори костюми и всичко това е организирано по начин, по който участниците се чувстват знаещи и разбиращи от самото начало. Само първият урок е с преподаване на около 700 думи… Които неусетно навлизат в цялостната атмосфера… как да разкажа нещо, което е вълшебно… По-добре е да ви поканя да ни посетите, за да усетите. Така се учи и чуждия език, усещайкис всичко: с уши, с очи, с тяло, с движение, с обстановката, с материалите… с всичко…
Любими испански автори?
Хосе Ортега и Гасет, Хосе Антонио Марина, Емилиа Пардо Басан
С езика идва и цялата култура – кое за теб е най-пленително в испанската култура?
Голяма моя страст е Фламенкото. Но аз съм живяла в Испания и бих казала уверено, че всичко идва от контактите и опознаването на хората. Испания е много различна и всяка нейна област има своето очарование: различни традиции, музика, архитектура, култура… но за мен хората, които имах щастието да срещна там са извора на обич и очарование.
Имаш ли си любимо кафене и кое е то?
Харесвам сладкарници и сладоледени салони… заради тортите, сладкишите и топките сладолед, които могат да придружат успешно едно кафе с приятели. Много добре се чувствам в салона на втория етаж на Gelateria Аfreddo на Витошка.