Спасителните механизми на психотерапията
Психологът Росица Георгиева, обучила се по системата на известния психотерапевт Карл Роджърс, написа книга, посветена на неговата терапия. „Психотерапията на Карл Роджърс” (ИК „Изток-Запад”) отговаря на нашумели напоследък въпроси, пространно разяснявайки как психотерапията се психологизира и какви са последиците и отговорностите, свързани с тази тенденция.
В съзнанието на повечето хора психотерапията е понятие, свързвано с името на Зигмунд Фройд. Смятана за интересна и загадъчна, тази професия определено е респектираща за широката общественост, а образът на психотерапевтите е изграден около умелото им проникване в дълбинното психотерапевтично обясняване на странното в човешката природа.
Дали именно заради своята загадъчност или по други причини, от известно време насам професията психотерапевт търпи сериозна промяна – в много от развитите страни тя отдавна не се възприема като екзотична и се е превърнала в масова. У нас през последните години психотерапията придобива все по-широка популярност, като постепенно е станала модерна и социално потребна дейност. Специалността психология е една от най-предпочитаните и престижни дисциплини в университетите, но една от основните грешки, които студентите, желаещи да я изучават допускат, е че психология и психотерапия са едно и също нещо. В действителност психологията има много други, различни от психотерапията, научни и приложни направления. Един от основателите и най-ярките представители на движението за хуманистична психология, което възниква в Америка в средата на миналия век и дръзко се определя като „трета сила“ в психологията наред с психоанализата и бихейвиоризма е Карл Роджърс.
В „Психотерапията на Карл Роджърс” са представени многообразието от системи и методи в съвременната психотерапия както и мястото и спецификата на личностно центрирания подход на Карл Роджърс сред тях. Роджърс е всепризнат и ненадминат майстор на емпатичната терапевтична беседа, която е представена в книгата с три негови автентични „емпатични интервюта“.
Изданието е полезно за всички, които проявяват любопитство или сериозен професионален интерес към психологията и психотерапията.
Росица Георгиева е психолог с двадесетгодишна практика като личностно центриран психотерапевт. Възпитаница е на Московския държавен университет, където е защитила дисертация по психофизика. Дипломира се като психотерапевт след четиригодишно обучение по системата на Карл Роджърс от лицензиран международен институт в Лугано, Швейцария. Учредител и дългогодишен член е на управителния съвет на Българската асоциация по психотерапия (БАП). Членува също в международната асоциация за развитие на личностно центрирания подход (АDPCA). Георгиева работи в „Института за изследване на населението и човека” при БАН и преподава в НБУ хуманистична и екзистенциална психология и психотерапия.