Национална научна конференция "Изплъзващият се предмет на литературознанието"

Направление по Теория на литературата към Института за литература при БАН,

Катедра Теория и история на литературата в СУ „Св. Климент Охридски”,

Културен център към СУ „Св. Климент Охридски”

Национална научна конференция

Изплъзващият се предмет на литературознанието.
Невидимата школа:
Мирослав Янакиев, Никола Георгиев, Радосвет Коларов

Нова конферентна зала, Ректорат на СУ "Св. Климент Охридски"
28, 29 и 30 ноември 2012, 10:00 – 18:00 ч.

Конкретният повод е кръглата (седемдесет) годишнина на Радосвет Коларов. Целта е литературоведското му дело да бъде осмислено през концептуалните и тематични връзки с делото на други две ключови за българското литературознание фигури – М. Янакиев и Н. Георгиев.

Създадената от тримата школа е наречена „невидима” , защото тя се различава от традиционните школи, които имат свои манифести, тезиси, пространствени центрове. В същото време тяхната школа, свободна от всякакви белези на институционалност, е повече от видима. Ако има нещо устойчиво в българското литературознание от 40-50 години насам, то е именно в неотслабващото позоваване на техните идеи, теоретични построения и конкретни анализи. И това важи в еднаква степен за различни като поколение литературоведи – от тези, които са най-близо, до тези, които са най-далече от мисленето на тримата за литературата. Разбира се, под „мислене на тримата” съвсем не се има предвид, че те мислят еднакво. Обратното, една от съществените посоки на предлаганата конференция би било вглеждането в точките, където най-остро личат различията помежду им, без да се подценяват и точките на единомислие.

Изборът на заглавие на конференцията е мотивиран от факта, че не съществува определение или описание на литературата, което да не е обречено на непълнота и което да не може да бъде оспорено. От друга страна, обаче, те тримата – М. Янакиев, Н. Георгиев и Р. Коларов – са успявали през годините да я улавят до възможния предел, до който това изобщо може да бъде постигнато.

Пълната програма можете да видите на сайта на Културния център на СУ: http://culturecenter-su.org/?p=1009

Сподели в: