Нови експонати за Деня на дарителя ще покаже НМ "Земята и хората"

На 19 юни 2010 г. от 17.30 ч. Националният музей "Земята и хората" ще чества за пореден път Деня на дарителя.

Програмата включва:
– Приветствие от Михаил Малеев и представяне на духовните съкровища на музея
– Представяне на международната експедиция на музея отвъд Северния полярен кръг на п-ов Кола, Русия
Откриване на експозиция „Нови постъпления в музея”
– Връчване на свидетелства за дарения
– Музикален поздрав.

В постоянните експозиции на музея са експонирани нови естетични и редки минерални образци, допълващи и обогатяващи тематичния им обхват. В експозиция Минерали на България е експонирана гигантска друза от съвършени кристали галенит от Мадан, гордост за всяка минераложка колекция.

Ще бъде представена и нова тема в експозиция Минерални ресурси на България – Нетрадиционни минерални суровини, представляващи суровини на бъдещето: бедни минерални суровини; така наречените „излишни минерални суровини” – отпадъци от металургия, миннодобивна промишленост, пречиствателни съоръжения и др.

Ето какво разказва директорът на музея, Михаил Малеев:

"На 19 юни 1987 г. музеят отвори врати за първите си посетители и ежегодно на тази  дата чества своя Ден на дарителя. На този ден се открива временна експозиция, представяща новите попълнения в съкровищницата на музея „Земята и хората”. На организираното тържество се отчитат публично резултатите от нашата дейност през последната година, връчват се свидетелства за дарения, като особена почит се отдава на дарителите – създатели на музея.

Създаден и обогатяван благодарение щедрите дарения на 643 български и чуждестранни учени, интелектуалци, колекционери, и 226 държавни институции и фирми, Националният музей “Земята и хората” се превърна в храм на дарителството. Мисията на музея е: да съхранява за бъдните поколения минералите като част от неживата природа, която човек руши без да вникне в нейната същност; да съдействува за ефективното и устойчиво използване на минералните суровини и материали; да съдейства за формирането на хуманистично и неконсумативно отношение към Природата.

За постигане на своята мисия Националният музей “Земята и хората” извършва разнообразни дейности: събира, изучава, съхранява и показва минерални образци и материали; осъществява разнообразни проекти – научни (обработка на музейните фондове, симпозиуми, тематични временни изложби, лектории), културни (концерти, изложби, фестивали, конкурси, рецитали), иновационни (представяне на високотехнологични центрове, научни институции, български изобретения) и природозащитни (представяне на национални програми и издания, международни организации и фондове). Благодарение на своята обществена ангажираност той заема своето достойно място сред културно-образователните средища на столицата и страната.

С особена гордост бихме искали да Ви представим част от експонираните нови придобивки за музейните фондове, като: колекция полирани ахати от различни точки на Родопите – сбор на експедиционната група на музея; авторски образци от новооткрити минерали за България – макинстриит, щромайерит, годовиковит, милозевичит, масканит, чермигит, грейгит. Отделна витрина е посветена на колекция от минерални видове от алкалните масиви Хибини, Ловозеро и Африканда на Колски п-в – резултат от проведената експедиция от специалисти на музея отвъд Северния полярен кръг. Представени са минерали – символи на тази северна земя като: евдиалит, лампрофолит, мурманит, ломоносовит, както и редките коробицинит, вуориярвит, лемлейнит, нарсарсукит и др.

Съхраненото минерално разнообразие на фонд "Минерали на Земята" се обогати с образци от уникалното находище Дара-и-Пиоз от ледниците на Памир в Таджикистан, дарение от Л.Паутов, А.Агаханов, В. Карпенко. Акцент в експозицията са новооткрити минерални видове – дарение от техните автори – Игор Пеков, Леонид Паутов, Елена Щербакова, Николай Перцев, Евгени Галускин, Никита Чуканов и др. Особено място в експозицията заема кристална друза от съвършени прозрачни кристали данбурит от Мексико, дарение от Геотехмин ЕООД.

В раздел "Исторически образци" е представена лична кристалографска колекция на големия руски минералог Александър Н. Лабунцов, изучавал минералогията на алкалните масиви Хибини и Ловозеро на Колски п-в и типов образец на открития от него минерал ферсманит. В резултат на обмен музеят се сдоби с минерали от стари закрити рудници в Германия, Норвегия, Индия.

Колекция "Скъпоценни камъни" е представена с изумруд от Замбия и морганит от Мозамбик, дарение от Кирил Джанков; с така наречения „венерини коси” – кварц с включения от рутил; с нов скъпоценен нетрадиционния камък „хексагонит” – манган-тремолит от Ню Йорк, САЩ и др.

Фонд "Минерални ресурси на Земята" се обогати с рудни образци от световно известни уникални по запаси находища, дарение от различни институти в Русия (ВИМС и ЦНИГРИ) и колекция от минерални пигменти, дар от Александър Григориев."

Програма на музея за месец юни

Сподели в: