„Дупка в светлината“ е театрална инсталация, обединяваща три пространствени единици и три различни арт форми. Художници скицират голо тяло в своеобразен сценичен пленер. Актьори действат по законите на конвенционалния театър. Партнират им мултимедийна прожекция и електрическа китара.
Пиесата е първи опит на младия финландски драматург Партюли Ринне да въплъти една семиотична текстуалност в театрална форма. Специално участие в тази експериментална композиция има младата финландска актриса Анна Розендал, която представя авторовия текст в оригинал. Другоезичен диалог с нея води нашият актьор Пламен Великов, високо оценен от публиката в последната си роля на Хамлет.
В упражнението участват още: Борис Чангъров, студенти от модул «Сценография» в Нов Български Университет и актьори от Дом за ветерани на културата. Режисьор – Неда Соколовска, драматург – Партюли Ринне, сценична среда – Деница Аргиропулос.
Проектът се осъществява благодарение на Посолството на република Финландия, Taiteen keskustoimikunta и Нов Български Университет,
с приятелската подкрепа на Организация за съвременно изкуство “36 маймуни“
Представлението ще се играе в “Склада“, ул. Бенковски 11, ет. 3 (до чайната) всяка вечер от 9 до 18 декември от 19 часа.
На 11 декември представлението ще бъде от 16.00ч.
“Дупка в светлината“ изследва наблюдението като акт на проникване и контрол. Да бъдеш видим означава че съществуваш, че те има, но насилственото наблюдение превръща съществуването в една наблюдавана самота. Идейното ядро на този сценичен опит е Паноптиката като машина за разграждане на опозицията виждам – виждан съм.
Художници рисуват голо тяло и същевременно се опитват да артикулират познанията си върху човешката анатомия. В потребността си от разгдаване тайната на човешкото тяло, художникът става медик, а от изкуството се ражда наука.
Младоженци в първата си брачна нощ се борят с недоверието и страха от обвързване. Заражда се подозрение, че в хотелската стая е инсталирана камера. Стаята се превръща в арест, а брачната нощ – в мъчително изпитание на любовта им. За да Видят другия и да го разпознаят като част от себе си, младоженците минават през гняв, паника, изповед, отчуждение и себеотрицание.
Старец и старица – прожекция на две лица в два телевизионни екрана, витаят в абстрактна реалност. На перона на безвъзвратното две губещи сетивата си души се съпротивляват на съня.
“Дупка в светлината“ цели да тласне зрителя към размисъл: Дали пътят към познанието и любовта не е отвъд обозримото, и дали по него не се върви със затворени очи…