Очаквайте “Варко“ на 25.08.2026 г.: нова книга от съсценариста на телевизионните сериали „Под прикритие“ и „Четвърта власт“
Премиерата на „Варко“ ще се състои на 1 септември от 18,30 часа в книжарница „Умберто и Ко“. Датата не е избрана случайно – тогава Емил Андреев навършва 70 години.
По време на събитието книгата ще бъде представена от Тони Николов и Младен Влашки, а откъси от „Варко“ ще чете актрисата Ана Пападопулу.

Докоснат от Бога с дарбата на виртуозен музикант и съсечен от дявола с ориста да бъде осакатен от своето време. Захвърлен между величието и лудостта. Такава е съдбата на цигуларя Варко. Пътят му започва от Лом, за да възмъжее в Грац, да се прочуе в Будапеща, да свири в Париж и из цяла Европа, за да завърши във Виена и София.
С цигулка и пистолет Варко ще изживее както мигове на слава и възвишена любов, така и ужасите от човешкото падение в най-изродения му вид. Живот, белязан от грохота на Втората световна война и възшествието на два сатанински режима. И след като е изтърпял всички мъчения на новата власт, ще се завърне в Лом и ще издъхне в деня, когато пада Берлинската стена.
Емил Андреев е роден на 1 септември 1956 г. в Лом. Завършил е университета „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. Работил е като учител, журналист и преподавател. Андреев е автор на книгите: Ломски разкази, Късен сецесион, Островът на пияниците, Боби Блажения и Другия американец, Стъклената река, Проклятието на жабата, Нашата книга и др.
Емил Андреев е носител на награда ВИК (Стъклената река, 2005 г.) и награда „Хеликон“ (Проклятието на жабата, 2007 г.). Той е автор и на пиесите Да убиеш премиер, Иманяри, Вълшебната лодка на Жъц. Неговите романи Стъклената река и Боби Блажения и Другия американец са екранизирани. Андреев е съсценарист и на телевизионните сериали Под прикритие, Четвърта власт и др.
Произведения на Емил Андреев са превеждани на английски, полски, румънски, хърватски, украински, испански и други езици.

Интервю с Емил Андреев
След десетгодишно мълчание се завръщате на литературната сцена с нов роман(с). Какво ви провокира да напишете „Варко“?
Времето, в което живеем, и най-вече детските ми спомени. И днес се водят войни, и днес съдбата на света се решава от болни диктатори. Отново свистят снаряди покрай ушите и в душите ни. Невинни хора гинат заради налудните идеи на безумци; дори не искам да споменава имената им от погнуса. Героят ми Варко е човек, пострадал от подобни изроди и техните последователи. Той е различен, високо над тях с таланта си на гениален цигулар, но те не прощават на такива като него. „Варко“ е разказ за съдбата на един прекършен от посредствеността човек. През тия десет години, аз не съм мълчал. Просто не издавах книги, защото смятам, че човечеството е преяло от излишно слово; всеки пише и се заявява по всевъзможен начин особено с помощта на изкуствения интелект, който все още не сънува и не вярва в Бог.
Кога се развива действието в книгата и защо избрахте тази историческа рамка?
Тя обхваща периода след Първата световна война и свършва с падането на Берлинската стена през 1989 г. През него преминава животът на героя ми – от детските му години до деня на смъртта му. Варко не е избирал времето и мястото на своето раждане, но е избрал съдбата си на музикант, а тя го захвърля както във висините на славата, така и в ужасите на човешкото падение, където се сблъсква с най-долните негови създания. В книгата ми има много история – и световна, и българска, част от образите ми са реални хора, за чиято политика и зверства предпочитаме да не говорим. А не бива! Забравеното от миналото се възпроизвежда с нова сила от тези, които не го познават (или не искат да го приемат), а те се множат експоненциално, особено когато са оглавени от себеподобни.
„Варко“ впечатлява с интересен сюжет и образи, които буквално оживяват пред читателя. Как успяхте да изградите толкова живи персонажи?
Не мога да кажа как. Психологията на литературното творчество е сложна работа. Пиша, както мога и така. Обикновено гледам да ми е интересно на самия мен.
В книгата наблюдаваме една особена романтична окраска, която я превръща от роман в роман(с). Ще ни разкажете ли малко повече за нея?
„С“-то в скоби е предложение на сина ми Андрей. Хареса ми, тъй като крепящата нишка на повествованието е несбъднатата любов между две деца на границата на своето юношество през шейсетте години на двадесети век. Противопоставил съм тяхната невинност на събитията от времето преди раждането им. Те не знаят какво е война и какви са последствията от нея. Животът на чудатия мълчаливец Варлаам-Варко и неговото загадъчно заклинание: „Арлаам-пипи-цър“ отприщват познанието им и за сатанинската природа у хората. Романтичността идва от тяхната прохождаща влюбеност, която остава завинаги неопорочена от зрелостта.
„Варко“ е само 128 страници, а смисловият обем на книгата е огромен. Какви са основните послания, които искате да предадете на читателите?
Затова и „жанровото“ определение роман(с) така добре ѝ подхожда. Можех да напиша и петстотин страници, но щеше да ми е досадно. Послания не съм търсел и нямам такива към никого. Написаното от мен е като всяка моя история, която съм разказал досега. Желая тази на Варко да не се повтаря никога повече, но като гледам какво става по света и у нас, и да искам, пак не мога да бъда оптимист.
Задава се вашият юбилей. Какво бихте си пожелали?
Най – човешкото: здраве, мир и любов. И понеже вече ще съм в подстъпите на старостта, искам да премина през нея достойно и с радост от доброто и красивото.
