Умората, усетена зад волана, може да предизвика поредица от неприятни събития, които не възнамерявахме да обсъждаме в редовете по-долу. Но една от основните причини за пътнотранспортни произшествия се основава на този определящ фактор, който може да бъде избегнат чрез поредица от мерки. Транспортна борса 123cargo ви представя най-полезните съвети, за да избегнете умората зад волана.
Какво е микросънят?
Един от най-честите симптоми на умора зад волана е микросънят, период от около 2-30 секунди, в който водачът заспива. Но това, което е важно да се уточни в този контекст, е, че микросънят се появява, когато шофьорът е с отворени очи и вижда пътя, всъщност изпитвайки състояние на замъгляване на реалността.
В допълнение към този симптом, който причинява изключително сериозни последици, умората зад волана може да бъде сигнализирана и от:
-Често прозяване и затруднено задържане на очите отворени;
-Ниско ниво на концентрация, по отношение на вниманието към пътя;
-Липса на оптимално разстояние спрямо превозното средство отпред;
-Неспазване на пътни знаци и светлинни сигнали.
Как може да се пребори умората зад волана ?
Ето поредица от съвети, събрани от професионални шофьори, предлагани от борсата за товари 123cargo :
1. Консумация на зелен чай или кафе
За да се избегне умората по време на шофиране, тези, които превозват товари, обикновено консумират кафе или зелен чай, течности, признати за прием на енергия, който могат да осигурят на тялото си. Ефектът им може да се усети след около 15-20 минути, но не е траен. Препоръчително е да се избягва прекомерното количество кафе или зелен чай .
2. Почивки на предварително определени интервали
На всеки 2 часа шофиране се препоръчва почивка от поне 20 минути, през която водачите на камиони могат да изпълняват освежаващи или разтягащи упражнения или дори да поспят на седалката в кабината. Този интервал от време е толкова кратък, колкото е полезен, представляващ оптимален прозорец за възстановяване на нервната система. Твърдението, че шофьорите на дълги разстояния могат да карат с часове, без да спират, не е нищо повече от мит.
3. Дъвчене на дъвка зад волана
Когато първите симптоми на умора започнат да се усещат, дъвченето на дъвка може да бъде средство за изпробване, когато шофьорите на камиони са на път. Този навик може да помогне на шофьорите да имат занимание, като по този начин останат в състояние на предупреждение, полезно за дадения контекст.
4. Ниска температура в кабината
Когато е студено в кабината, регистрираната ниска температура пречи на средата за релакс. Затова шофьорите по-рядко заспиват зад волана. Прекомерното използване на климатик не е благоприятна мярка за здравето, особено засягащо шофьорите, чувствителни към екстремни термични условия на закрито.
5. Избягване на функцията “Автопилот”
Най-модерните камиони имат тази функция, предназначена да осигури повишен комфорт на шофьорите по време на шофиране. Препоръчва се обаче да се избягва функцията „Автопилот“, когато водачите са изправени пред първите признаци на умора зад волана, причината е възможно най-проста: активирането му може да засили сънливостта, като намали взаимодействието с превозното средство на пътя.
Какви други ефективни методи за избягване на умората по време на шофиране знаете ?