"Три жени в полите на Витоша" и още докумeнтални филми в Дома на киното

"Домът на киното" ще посрещне две български документални премиери през идващата седмица с автори Росен Елезов и Боряна Пунчева

"Три жени в полите на Витоша"
Вторник 8 април, 19.00, България, 2014, 80 мин, Документален, цветен
Режисьор Росен Елезов
Сценарист Хелия Чавдарова
Композитор Константин Цеков
Оператор Цветан Недков

Вградено изображение 3
 Филмът „Три жени в полите на Витоша” преплита съдбите на три необикновени чужденки, за които София се превръща в извор на вдъхновение и провокатор на идеи – в платно, върху което те ги реализират.

– Японката Рин Ямамура е родена в Токио, художник-сценограф, носител на две награди „Икар“ и номинация за „Аскеер“
– Французойката Изабел Льобастар e родена в Ница – поетеса и фотограф, автор на книги и изложби
– Американката Анджела Родел е родена в Минесота – певица, преводач и актриса, пее и свири на тамбура в етно-рок групата „Гологан“.

И трите намират красотата не само в знаковите места на столицата, но и в малките улички, крайните квартали, уютните кафенета. Атмосферата на София ги зарежда и градът става част от самите тях. Те никога няма да забравят, че именно тук за първи път са преоткрили себе си като творци.

Дългият път към дома
9 април сряда, 19.30, България, 2013 г., 70 мин.
Режисьор Боряна Пунчева
Сценарий Юрий Дачев, Татяна Гранитова, Боряна Пунчева
 Оператор Цветан Недков
Продукция „Синемаскоп – И. Ничев“, С подкрепата на ИА Национален филмов център

Вградено изображение 2
Като бебе Илия е оставен от майка си за международно осиновяване в едно сиропиталище през 1993 година. Сцената на раздялата е запечатана в архивен кинорепортаж. Двадесет години по-късно, вече като френски гражданин Илия идва в България, за да се срещне с биологичната си майка и своите седем братя и сестри. Това е филмов разказ за тези срещи – изпълнени с емоции, с почуда и недоверие, изненада от сблъсък на култури…

Филмът поставя въпроси и за съдбата на Бранимира – Брани, Джон – Петко, Натали – Данка и Дозеф – Боян, Мария и Диян, които са осиновен и вчужбина през последните години пред очите филмовия екип и пред обектива на камерата. Днес България е единствената страна членка на Европейския съюз, която е вид „донор“ на деца за осиновяване в чужбина.

Боряна Пунчева-Петкова е режисьор и сценарист на повече от двадесет документални филма, сред които „Детска градина“, „Портрет на една героиня“, „Дискотека“, „Мануела“, „Тя и тримата“, „Генко“. Режисьор на различни шоу програми, концерти и телевизионни филми, както и създател, режисьор и актриса на популярното предаване „Клуб НЛО“. Била е директор
на Българския културен институт във Варшава (2002 – 2007 г.). От март 2010 г. е главен продуцент на Продуцентски център за филмопроизводство „Студия Екран“ на БНТ

Сподели в: