Спаска Тарандова е член на УС на ББИА (Българската библиотечно-информационна асоциация). В това интервю тя разказва повече за кампанията в подкрепа на четенето и грамотността – "Чети с мен", която ще се проведе на 28 септември, от 10 до 16 ч. в Борисовата градина, на детската площадка до езерото с лииите.
Разкажи ни за кампанията – какво цели и кой я организира.
Кампанията „Чети с мен” има за цел да обедини усилията на държавните институции в лицето на Министерство на културата и Министерство на образованието и науката и коалиция от неправителствени организации, университети да си подадат ръка в една отговорна работа каквато е четенето и грамотността. Преди 2012 г. излезе един доклад на експертната група на Европейския съюз по въпросите на грамотността. Един от основните изводи е, че за грамотността не са отговорни само учителите и училището. Ниската грамотност е проблем на цялото обществото. Стратегиите за грамотност трябва да ангажират правителство, образователни и културни институции, работодатели и неправителствени организации. Програмите да се изграждат на базата на партньорство между обществени и образователни институции и да обхващат всички възрастови групи. В европейските страни има многобройни програми и инициативи, свързани с насърчаването на четенето се прилагат както отдолу нагоре, така и с държавна подкрепа. Националните органи за насърчаване на четенето са създадени в много страни, за да координират действията в областта. Някои страни са приели специфични стратегии за популяризиране на четенето. В други – насърчаване на четенето често е част от по-широки стратегии за култура, за развитие на езикови умения и др. Така, че това е една нужна на страната ни кампания.
Кога какво ще се случи?
На 28 септември в рамките от 10 до 16 ч. сме обявили масово четене в Борисова градина. В зоната от Детската площадка със слончето до езерото с лилиите ще текат различни дейности, но все свързани или провокирани от писаното слово. Аз бих казала, че това ще е празник на споделеното четене, защото всеки освен, че ще може да чете от любимата си книга или от тази, която чете в момента ще може да си поговори за книгите, за любимите герои. Ще има специален детски кът, рисунки на любими герои, театър
Как могат хората да се включат в кампанията, особено тези, които не са в София?
Това, което е много важно да се знае е, че ние от Българската библиотечно-информационна асоциация много настоявахме това събитие да се случи едновременно в цялата страна. Радвам се, че сега в цялата страна библиотеки, училищата и читалищата ще организират съвместно прояви в рамките на кампанията „Чети с мен“.
Какво е нужно, за да се четат повече книги, според Вас?
Така зададен въпросът, не предполага еднозначен отговор. В нашето разбиране, когато се каже „книги“ се разбира художествена литература. Изключително важно е да се чете художествена литература, тя развива богатството на речта и е начин да се преживеят много животи. Един 102 годишен читател на Столична библиотека през 2008 г. каза, че чрез книгите той е бил където си поиска. Какво е нужно – отношение и разбиране на важността на четенето от всички. То не е само занимание за приятно прекарване на свободното време, но и средство за личностно развитие и реализация в живота. Нужно е примерът на родителите, добри училищни програми, модерни библиотеки с богати колекции, стойностна литература на български език и разбира се много кампании, свързани с книгата и четенето.
Пожеланието Ви към читателите на Kafene.bg?
Четете това, което е ви е интересно и може би полезно, подарявайте винаги когато можете книга и елате на 28 септември в Борисовата градина в 11ч за да четем заедно.