Професията "интериорен дизайнер" – симбиоза на творчество, психология и бизнес

АКДБ ще отстоява мястото на дизайна в инвестиционното проектиране

Изключително голям интерес предизвика провелата се в зала 6 на НДК Годишна конференция на интериорните дизайнери. Почти 400 участници се регистрираха за присъствие на място и над 50 се включиха онлайн през платформата УЕБИНАРИЯ. За втора поредна година Асоциацията на интериорните дизайнери в България (АИДБ) организира професионалния форум, на който среща си дадоха водещи професионалисти в областта на интериорния дизайн и проектирането с производители на мебели и аксесоари, архитекти, художници, студенти и преподаватели.

Горещи бяха дискусиите в първата част на конференцията, в които участваха преподаватели, представители на производители, практикуващи дизайнери и архитекти. Бяха обсъдени особеностите на професията на интериорния дизайнер и защо в повечето случаи тя е симбиоза между творчество, психология и бизнес, какви са основните методологии в ценообразуването на интериорния проект и къде е мястото на дизайна в инвестиционното проектиране. „Професията на интериорния дизайнер е свободна, не е урегулирана и не може да бъде!“ – беше категоричното мнение на Светослав Тодоров, STUDIO MODE – носител на световните призове за „Restaurant and Bar Design Awards“ – „BEST BAR“ и „EUROPE“. Той беше основен участник и водещ на панелите. Втората част на програмата, той сподели опита и позициите си в отделна лекция.

Според дизайнера Генчо Гоев – носител на отличия, включително „Дизайнер на годината” и „Най-проспериращ млад дизайнер”, както и един от създателите и собствениците на виртуално сдружение на дизайнерите на мебели и интериор dibla – „Професията ни е субективна! Всеки дизайнер с годините, проектите и препоръките повишава цената си.“

Вдъхновяваща за всички беше лекцията на арх. Елиа Недков, който е носител е на много награди, сред които "Polydecor Design Award" и "DuPont Corian". Студиото му е в Милано, а през последните години реализира проекти и в България. Показвайки свои интериорни решения той подчерта, че няма формули, с които може да бъдат задоволени желанията на всеки клиент. Важно е дизайнерът да остане честен спрямо себе си и в подхода към самия проект.

Детайли от креативността на японския опит и специфични решения в интериорни пространства на специални събития споделиха Георги Георгиев и Мария Слабакова.

През целия ден на конференцията се провеждаха срещи между дизайнери и производители, създаваха се нови контакти. Събитието изпълни успешно мисията си и се превърна в платформа за дискусии, които да доведат до вземане на конкретни решения за гилдията на интериорните дизайнери в България.
 
Годишните конференции, организирани от Асоциацията на интериорните дизайнери в България (АИДБ) имат за цел да засилят усещането за общност между интериорните дизайнери – млади и доказани професионалисти с многогодишен опит; да се регламентира професията на интериорния дизайнер у нас, както и да се създадат условия за реални срещи между инвеститори и дизайнери и да се създадат конкурентни условия за представяне и избор. Големият интерес, който показаха организираните досега от АИДБ лекции и дискусии наложи необходимостта от иницииране на срещи за обмяна на творчески похвати между интериорните дизайнери в страната и техните български колеги в чужбина.

Всичко за програмата и участниците на официалната страница на конференцията
и в страницата на събитието във Facebook .
 
Kafene.bg беше сред медийните партньори на конференцията.

Сподели в: