Програма на музикален център "Борис Христов" за април

1 АПРИЛ, ПОНЕДЕЛНИК, 18.00 ЧАСА

Звуковият музей

ИЗКУСТВОТО НА БОРИС ХРИСТОВ

БОРИС ХРИСТОВ КАТО МЕФИСТОФЕЛ

Арии из операта „Фауст” от Шарл Гуно и

Мефистофел” от Ариго Бойто

Хор и оркестър на Парижката опера с диригент Андре Клюитанс и Филхармоничен оркестър под диригентството на Исай Добровен и

Николай Малко

Звукозаписи от 1958 и 1949 г.

Билети – 2 лева

3 АПРИЛ, СРЯДА, 19.00 ЧАСА

ПРЕХОДИ

Клавирен концерт на ИВАН ЖЕКОВ

и представяне на неговата книга „Преходи” – една фамилна сага между 1850- 2012 година

В програмата: Йоханес Брамс, Роберт Шуман, Фредерик Шопен Панчо Владигеров, Иван Жеков, Джордж Гершуин

Преходи (една фамилна сага между 1850-2012 г.) е първото литературно произведение на известния пианист Иван Жеков.

Книгата представлява сполучлива смесица от история и автобиография. Авторът счита за свой дълг пред себе си и обществеността да почете заслугите на видни свои родственици: деди и прадеди – възрожденци, културни дейци и строители на Нова България. Увлекателното повествование е интригуващо за широк кръг читатели.

Успехите си като музикант Иван Жеков споменава по-скоро мимоходом. Авторът поема ролята на проницателен наблюдател на музикалния живот както в България, така и в други европейски и азиатски страни през призмата на културните и социалните събития във всяка държава. В автобиографията си Иван Жеков описва случки от ранното си детство, от юношеството и младостта си в България с тънко чувство за хумор и впечатляващи разсъждения.Той пише с болка за превратностите в съдбата на българския народ в различните периоди на ХХ век .Времена, пълни с необуздани политически страсти, с убийства,с лицемерие, с тормоз и унижение на човешкото достойнство. Авторът си пожелава в новото време на демокрацията българският народ да се обедини в името на добротата и духовността..

ИВАН ЖЕКОВ е роден през 1942 г. в София. Завършил е с отличен успех Държавното музикално училище в София през 1960 г., а през 1964 г. Държавната музикална академия „Панчо Владигеров” в класа по пиано на проф. Люба Енчева – също с отличен успех. Две години по-късно абсолвира майсторския клас за концертиращи изпълнители при Академията. След спечелването на златен медал на международния конкурс за пианисти „Бузони“ през 1966 г. в гр. Болцано и сребърен медал на конкурса „Виоти“ в гр. Верчели – и двата в Италия, Иван Жеков започва активна концертна дейност в България, в редица европейски страни, както и в Китай, Куба и Египет. Освен като солист той концертира и със световно известни музиканти като Пиер Фурние от Франция, Рикардо Однопосов от Австрия, Марк Каплан от САЩ, Луиджи Алва-Перу (тенор от Миланската скала), Даниел Подловски от Румъния, както и с Емил Камиларов, Дина Шнайдерман, Минчо Минчев, Георги Бадев, Лидия Ошавкова и други.От 1983 г. Иван Жеков работи дълги години в Германия като пианист, композитор и педагог. Голям брой негови произведения са издадени от различни музикални издателства. Завръщайки се в България през 2008 г. Жеков продължава концертната си дейност като солист и изпълнител на камерна музика.

Билети – 5 лева

8 АПРИЛ, ПОНЕДЕЛНИК, 18.00 ЧАСА

ОПЕРНИ ФИЛМОВИ ВЕЧЕРИ

СТИФЕЛИО”

С участието на:Пласидо Доминго, Владимир Чернов, Шарън Суит, Пол Плишка, Маргарет Латимор и др.

Хор и оркестър на Метрополитен опера

Диригент Джеймс Ливайн

Видеозапис

Билети – 2 лева

15 АПРИЛ, ПОНЕДЕЛНИК 9.00 ЧАСА

Обединена Европа и нейното културно наследство

Международна кръгла маса „Къщата музей и нейната роля в европейското културно пространство”

Под патронажа на Негово превъзходителство ЛЕШЕК ХЕНСЕЛ, посланик на Република Полша в България

Основна тема: Къщата-музей като експозиция, къщата-музей в действие.

Къщата-музей като пазител на реликви, къщата музей като инициатор на събития.

Специален гост – МАЧЕЙ ЯНИЦКИ, директор Музей на Шопен

Съвместно със Съюза на българските журналисти

Вход с покани

17 АПРИЛ, СРЯДА, 19.00 ЧАСА

ДИАЛОГ МЕЖДУ КЛАВИШИ И СТРУНИ

Концерт на ЙОРДАН РИБАРОВ – китара и

МАРИНА САВОВА – пиано /Германия/

Посвещава се на 80-годишнината от рождението на

ИРИНА ЩИГЛИЧ / 19 март 1933 – 20 септември 2007/

В програмата: Й.С. Бах, Вагензайл, Шопен, Иванов-Крамской, Брамс, Шуман, Алфонсо, Астор Пиацола

Ирина Щиглич / 1933 – 2007 / – партньорка на пианото в звукозаписите на Борис Христов. За нея в. „Култура” пише: „ Тя бе рядко образован и просветен музикант. С огромна култура и ерудиция. Тя бе безспорен авторитет в познаването на миналото, на различните епохи, на маниера на музициране. Бе изискан тълкувател на съотношението между звук и слово. Бе филолог-лингвист – уникален в съсловието.
Тези нейни пластове създаваха лукс и комфорт на всеки, който работеше нещо с нея.
Ирина бе много талантлив музикант (и скромен същевременно). Пианистка и хоров диригент, тя имаше рядкото качество да бъде толерантен и лоялен сътрудник. Бе безценен партньор на Васил Арнаудов в Софийския камерен хор. Продължи да работи и с Теодора Павлович, която наследи Арнаудов. А с дамите, основателки на формацията, направи хор „Пасторал“. Имаше толкова познания и опит във и за пеенето, че непрекъснато я търсеха като консултант. И като педагог.
Бе изумително честна към изкуството, което беше избрала. Един от най-работливите хора, със система, с организация, с коректност.
С нея можеше да се разговаря за всичко.
Бе и много хубава жена, с умни сини очи, които гледаха събеседника спокойно и прямо. Същевременно умееше да създава приятна дистанция в разговора. Разговорите с Ирина не се забравят.”

С Ирина Щиглич Музикалният център „Борис Христов” осъществи плодотворно сътрудничество, тя бе участник в първото представяне на културния институт в чужбина – с концерт на Пламен Бейков под неин съпровод. Тя бе и инициатор на редица концерти с млади таланти, и ръководител на майсторски класове в къщата на Борис Христов, за когото казваше, че е работила само няколко дни, които се равняват на години.

Концертът се организира по инициатива и с участието на сина на Ирина Щиглич – Йордан Рибаров

Вход с покани

23 АПРИЛ, ВТОРНИК, 18.00 ЧАСА

Звуковият музей

ИЗКУСТВОТО НА БОРИС ХРИСТОВ

БОРИС ХРИСТОВ КАТО ЦАР

Арии из опери на Мусоргски и Глинка

Диригенти – Исай Добровен и Игор Маркиевич

Звукозаписи от 1952 и 1957 г.

Билети – 2 лева

24 АПРИЛ, СРЯДА, 18.30 ЧАСА

СОФИЯ/ЛОНДОН

Концерт на българските възпитаници на Лондонските кралски училища по музика

Вход с покани

25 АПРИЛ, ЧЕТВЪРТЪК, 17.00 ЧАСА

София хартиен арт фест 2013

Раздел „Хартиена арт-академия”

ХАРТИЯТА

Откриване на изложба

Продължава до 20 май

ОРГАНИЗАТОРИ: АМАТЕРАС ФОНДАЦИЯ И

МУЗИКАЛЕН ЦЕНТЪР БОРИС ХРИСТОВ
Съвместно със Национално училище за приложни изкуства „Свети Лука”

      „ХАРТИЯТА за втори път Музикален център /Музей„БОРИС ХРИСТОВ,
 представя изложба конкурс за млади таланти на възпиттаници на
Националното училище за приложни изкуства „Свети Лука”.
Миналата година, вдъхновени от изкуството на големия оперен артист младите художници направиха инсталация от писма на Борис Христов.  
Тази година на откриването ще бъдат обявени наградите за добро представяне и постижения в изкуството да вдъхваш нов живот на хартията.
Наградите са осигурени от някои от спонсорите подкрепящи младите творци.
Изложбата е вече традиция за партньорството на Музикалния център/Музей „Борис Христов, Училището за приложни изкуства и АМАТЕРАС Фондация като организатор на София Хартиен Арт Фест.

Изложбата е и част от програмата в Нощта на музеите – 18 май, когато проектите на младите художници ще намерят пресечна точка с изявите на младите музикални таланти.

Вход с покани

29 АПРИЛ, ПОНЕДЕЛНИК, 18.30 ЧАСА

"ПЪТЕКИ"

Концерт на ВАЛЕНТИН ВАТЕВ – бас-баритон

На рояла – ПЕТЪР КАРАГЕНОВ

В програмата: Хуго Волф, Хайдн, Шуберт, Шуман, Брамс, Волф, Чайковски, Дюпарк, Шостакович, Д. Христов, Г. фон Аинем, Б. Константинова

Билети – 5 лева  

ВАЛЕНТИН  ВАТЕВ – бас ,  е роден в София. Завършва бакалавърска степен по Класическо пеене в Национална музикална Академия „Проф. Панчо Владигеров“ при доц. Маргарита Баснарова през 2012 г. и същата година е приет да продължи обучението си в магистърски курс. По време на обучението си работи с доц. Констанца Вачкова, понастоящем се усъвършенства с оперната прима Александрина Милчева. Взема участие в редица постановки на камерна сцена на Софийска опера и балет. Сред тях са ролите на Господин Гобино в операта „Медиумът“ на Джан Карло Меноти, режисьор Катя Бенинг, диригент Теодор Сирманов, ролята на Брандън в операта  „Дългата коледна вечеря“ на Паул Хиндемит, режисьор акад. Пламен Карталов, диригент Деян Павлов, ролята на Фотьойла в операта  „Детето и вълшебствата“ на Морис Равел, режисьор акад. Пламен Карталов, диригент Деян Павлов. През 2010 година участва в първото изпълнение на операта „Крадецът на праскови“ на Благовеста Константинова в ролята на Полковника. Заедно с композиторката изнасят и камерни концерти, посветени на музиката на Шуман, Шуберт, Чайковски. Изнася рецитал за Миланския филантропичен институт в Рим, Италия (2011 г.), участва в Международен Фестивал на изкуствата „Виа Франчиджена“ в гр. Алтопашо, Италия (2012 г.). Завършва майсторски клас по оперно пеене при Франческо Фачини в гр. Лука, Италия (2012 г.), където работи и с диригента Янош Аш.Носител е на втора награда във Втория фестивал на руския класически и съвременен романс „ Очарователният звук на романса“ (2012 г.).Изнася концерти с Академичния симфоничен оркестър под палката на диригентите доц. Атанас Варадинов, доц. Христо Игнатов, Деян Павлов. Репертоарът на певеца включва произведения от ралични стилове и епохи.

ПЕТЪР КАРАГЕНОВ е роден на 01.11.1993г. в София в семейство на професионални музиканти. От 6-годишен целенасочено се занимава с музика, първоначално в школата към НУМТИ “Добрин Петков” – гр. Пловдив, а от 2004 г. – като редовен ученик в същото учебно заведение. Изучава пиано в класа на Стелла Ослекова. П. Карагенов е активен участник в концертния живот на училището. Той е неколкократен гост-солист на Врачанска филхармония, с която представя: Три концертни пиеси от А. Текелиев; Концертино в C-dur от Д. Шостакович; Рапсодия в синьо от Д. Гершуин. През 2011г. е солист и на ОФД – Пловдив с Концерт за пиано и оркестър N 1 oт Прокофиев. Участва в престижни конкурси с национално значение и е удостоен с: Диплом от Конкурс за млади инструменталисти и певци “Светослав Обретенов”, гр. Провадия, 2002г.; Трета на града от Първи национален конкурс с международно участие “Шуман-Брамс”, гр. Пловдив, 2003г.; Поощрение от IV клавирен конкурс “Класика и съвременност”, гр. Стара Загора, 2004г.; Поощрение от Международен младежки фестивал-конкурс “Надежди, таланти, майстори”, Албена, 2008г.. През 2003г. участва с авторска песен в националния радиоконкурс “Парад на детската песен” (песента е сред 10-те отличени и изпълнени в ефира на БНР). Взема участие в майсторските курсове на: проф. д-р А. Куртев (2003, 2004. 2005, 2006г.г.); проф. С. Димитрова (2005, 2006, 2008г.г.); проф. Т. Поддубная (2004г.); проф. М. Моллова (2005г.) и д-р м. и. Г. Славчев, проф. Б. Ноев (2010), А. Петрова (2011)


30
АПРИЛ, ВТОРНИК, 19.00 ЧАСА

КЛАВИРЕН РЕЦИТАЛ НА

АНТОНИЯ СТОЯНОВА

В програмата: Бах, Бетовен,Рахманинов, Прокофиев, Владигеров

Вход с покани

АНТОНИЯ СТОЯНОВА /1984/ завършва Бакалаварска степен със специалност пиано в Национална музикална академия “Проф.Панчо Владигеров” с преподавател проф.Йовчо Крушев

Сред наградите й са:

2003 – Първа награда от международен конкурс за пианисти “Карл Филч”,Румъния

2003 – Специална награда от международен конкурс “Земята и хората”,гр.София

2003 – Трета награда от Академичен конкурс за пиано-дуо “Зайлер”,гр.София

2003 – Четвърта награда от международен конкурс “Зайлер”,България

2002 – Специална награда за пиано-дуо и специална награда за камерна музика от национален конкурс “Върбан Върбанов”,гр.Бургас

2002 – Почетна диплома от Община Бургас

2002- Първа награда от национален конкурс “Върбан Върбанов”,гр.Бургас

Участвала е в майсторските класове на проф. Паоло Поличи, проф.Божидар Ноев, проф. Стела Димитрова и др.

Концертирала е с Академичния оркестър, с Бургаската, Шуменската, Разградската, Врачанската филхармония и др.

Сподели в: