Приключи рубриката „Що е то?“ на подкаста „Канал 4“ , в която млади хора обясняваха Европейския съюз на достъпен език

Какво е да си граждански активен млад човек? И как да станеш такъв във време, което е много различно от това преди 20 години? Преди масовото навлизане на интернет изразяването на позиция задължително включваше единствено физическо участие в срещи, протести, инициативи, дори доброволчески каузи. 

Днес създаването на съдържание и публикуването му в интернет е може би най-масовата проява на изразяване на мнение. Влогове, кратки клипове в социални мрежи, подкасти станаха едни от най-популярните начини за ангажиране с обществени процеси. За последните 5 години една инициатива подкрепя желаещи младежи, които желаят да развият уменията си в тази посока и тя се казва Канал 4 – проект, който Фондация „Четиридесет и две“ стартира през септември 2019 г. с финансовата подкрепа тогава на Фонд Активни Граждани (www.activecitizensfund.bg). За Никола Иванов, част от екипа, участието му в проекта му е дало възможност да се обгради с хора, които споделят ценностите и вижданията му и както той сам споделя – това дава възможност „да се интересуваш дори на най-основно ниво от неща, които засягат общността и участваш по начин, който може да повлияе на тези неща. Било то – протести, петиции, доброволческа дейност за дадена кауза или просто да гласуваш“.

До момента над 20 младежи на възраст между 18 и 29 години са имали възможността да развият своите умения в процеса на създаване на подкаст съдържание – като водещи, редактори, монтажисти на видео и аудио епизоди. И всичко това по теми, които вълнуват множеството млади хора в България – екология, култура, граждански права, актуални теми от обществения живот. „Смятам, че темите, на които обръщаме внимание с екипа, наистина има смисъл да стигнат до хората, към които са адресирани. Работата в посока формиране/промяна на убежденията и противопоставяне на дезинформацията сред обществото е ключова стъпка към това да видим на по-късен етап и различни резултати“, казва Тина Тодорова, един от водещите създатели на съдържание в инициативата.

В последната година Канал 4 стартира нова рубрика, наречена „Що е то?“, която има за цел да предостави на обществото информация за Европейския съюз и смисъла, който членството на България в него има за всеки един от нас. То е отговор на ширещата се антиевропейска дезинформация в последните години, която има успех по няколко основни причини – лесна е за възприемане и пряко засяга емоциите на хората, използва прост и разбираем за всички език и изобилства от силни и емоционални послания, които в ерата на постистината обезсилват всеки аргумент, но зад тях седят деструктивни цели.

Проверката на факти и създаването на свързани с това публикации е важно в борбата с тези явления, но са малко примерите на съществуващи информационни канали (медийни материали/влогове/ подкасти/ блогове), които на общодостъпен език да обясняват позитивните ефекти на членството в ЕС.

Жоро, Буба, Владо, Никола, Тина, Крис, Александър са хората от сегашния младежки екип на фондацията и подкаст лабораторията Канал 4. За последната година те създадоха 48 епизода на тази рубрика, акцентирайки върху смисъла на евроинтеграцията за всеки един от нас, минавайки през теми като образование, права на малцинствата, отбрана, обща валута, свободно движение на хора, правото на протест, демокрацията и правовата държава и много други. Езикът е по младежки лесен и достъпен, независимо че често техни гости са преподаватели в университети, експерти от различни граждански организации, юристи. „Вече не съм един от хората, които си затварят очите за всичко, което е по-далеч от носа им. Сега чувствам, че времето ми е оползотворено. Благодарение на проекта се запознавам с най-различни вдъхновяващи хора, обогатявам общата си култура и от всеки епизод „открадвам“ по нещо за себе си“, споделя Тина.

Всички тези епизоди са публикувани на сайта на проекта channel4podcast.com, а този сезон на Канал 4 се реализира в рамките на инициатива „Какво наистина означава ЕС за теб?“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС) и изпълнявана в рамките на проект „Права и ценности“.

Сподели в: