Издателство Локус пъблишинг ви кани на премиерата на книгата "Последен влак за Истанбул" на Айше Кулин, която ще се състои на 25 януари (сряда), от 18:00 часа в Дома на киното, София, в рамките на фестивала "Цветята на корана".
Книгата ще представят журналистът Георги Коритаров и преводачката на книгата Кадрие Джесур.
Вход свободен
“Последен влак за Истанбул” е действителната история на няколко турски дипломати, спасили голям брой евреи по време на Холокоста. Действието на романа е съсредоточено върху съвместния живот на мюсюлмани и немюсюлмани в Турция през първата половина на XX век. Както всички истории на А.Кулин, и тази завладява още от самото си начало: история за неодобрявана любов и бягство по време на бурните за Европа времена в навечерието на Втората световна война. Сюжетът тече динамично в различни топоси: в Истанбул и Марсилия, в Анкара и Кайро, в Париж и Берлин, и за финал ни връща отново в Истанбул…
Селва е дъщеря на един от последните османски паши, високопоставен сан в имперската държавно-политическа йерархия. Тя се влюбва в млад евреин, Рафаел, но семейството й се противопоставя на този брак, предвид порядките в традиционното турско общество. Селва и Рафаел заминават във Франция, но и там не са щастливи.
В навечерието на Втората световна война младата двойка попада в мрежата на събитията, следващи от хитлеристкия терор. Започват дните и месеците на нацистката хватка, когато тя се затяга съвсем, а мълвата за концентрационните лагери ги държи в непрестанен страх.
Личните съдби на Селва и Рафаел, които живеят в Европа, Кулин проектира на фона на събитията в Турция по време на войната. В романа е проследена и житейската съдба или по-скоро драма на по-голямата сестра на Селва – Сабиха, чийто съпруг Махир е дипломат към Турското външно министерство. Посредством тяхната любов, също толкова вълнуваща както на Селва и Рафо, с присъщото си майсторство Айше Кулин успява да предаде детайли както от ежедневието им, така и от социално-културния и политически живот на Турция в края на трийсетте и размирното начало на четирийсетте години на миналия век.
В същото време Турция отчаяно се опитва да избегне участие във войната и опасно лавира между страните от Тристранния пакт и Съюзниците.
Ставаме свидетели на усилията на смелите турски дипломати, които излагат живота си на опасност, за да спасят стотици евреи в Европа от мъченията на нацистите.
За автора:
“Несъмнено нобеловият лауреат Орхан Памук е най-популярният турски автор, но сънародничката му Айше Кулин е не по-малко четена. Тиражите и продажбите на романите й надхвърлят двукратно тези на Памук.” – Beijing Times
Айше Кулин е най-изявената турска писателка на биографични романи. Голяма част от тях са филмирани. Творчеството на Кулин, която е многократен носител на ежегодната награда “Писател на годината” в Турция, е преведено на редица езици по света. Всички романи на Айше Кулин се четат на един дъх и този не прави изключение.