„Сцена на младия музикант”
„Посланици на музиката”
КОНЦЕРТ НА МЛАДИ
ПЕТЕРБУРГСКИ ВИРТУОЗИ
Павел Милюков цигулка
Александър Рам виолончело
Анна Одинцова пиано
Със съдействието на
Руския културно-информационен център
13 юни (четвъртък), зала 9 на НДК,
19.00 часа
Програма
Йозеф Хайдн
СОНАТА В СИ МИНОР ЗА ПИАНО
Феликс Мендельсон – Бартолди
КАПРИЧИО В ЛА МИНОР
Ференц Лист
ЕТЮД ПО ПАГАНИНИ В ЛА МИНОР №6
изпълнява:
Анна Одинцова – лауреат на международни конкурси
Клод Дебюси
СОНАТА ЗА ВИОЛОНЧЕЛО И ПИАНО В РЕ МИНОР
Сергей Рахманинов
СОНАТА ЗА ВИОЛОНЧЕЛО И ПИАНО OПУС 19
III част – Andante
Мстислав Ростропович
ХУМОРЕСКА
изпълняват:
Александър Рам – виолончело
лауреат на международни конкурси
Анна Одинцова – пиано
* * *
Волфганг Амадеус Моцарт
СОНАТА В СИ БЕМОЛ МАЖОР KV378
Пьотр Илич Чайковски
РАЗМИШЛЕНИЕ
ВАЛС-СКЕРЦО
МЕЛОДИЯ
Николо Паганини
ИНТРОДУКЦИЯ И ВАРИАЦИИ НА ТЕМА
NEL COR PIÙ NON MI SENTO
изпълняват:
Павел Милюков – цигулка
лауреат на международни конкурси
Анна Одинцова – пиано
Анна Одинцова
Родена през 1990 година в Москва. В периода 2001-2003 учи в училище за надарени деца Julius-Stern Institut към Университета по изкуствата в Берлин, в класа на проф. Дорис Уогнер-Дикс. През 2009 завършва Московското държавно музикално училище „Ф. Шопен” в класа на Яков Кацнелсон. В момента е студентка в Московската държавна консерватория в класа на проф. Наталия Трул.
Анна Одинцова е лауреат Общорусийския конкурс за млади пианисти „Иполит Иванов” – „Младите таланти на Русия”, на който печели трета награда (Москва, 1999). Отличена е с първа награда също така на Международния конкурс за млади пианисти Steinway (Берлин, 2000) и на Националния конкурс за млади пианисти (Берлин, 2002). Анна е спечелва първа и специална награда за най-добро изпълнение на сред всички номинирани на конкурс за млади пианисти (Лондон, 2005). Получава втора награда на Общогермански конкурс за млади пианисти в Ерланген (Германия, 2005) и на международния конкурс „Съвременно изкуство и образование” (Руза, 2007), също първа и специална награда за най-добро изпълнение на романтично произведение на Международния конкурс във Вилнюс (2008). Две години по-късно е отличена с четвърта награда на същия конкурс. През 2007 Анна Одинцова получава стипендия от Благотворителен фонд за подпомагане на надарени деца Agrupacion Coral de Benidorm и Lions Club BonaFacta.
Изнася концерти в Русия и Европа. Сътрудничи с Московския камерен оркестър „Гнесин” с диригент Андрей Подгорни. Участва в майсторски класове на Клаус Хелвиг, Винченцо Балцани, Леонел Моралес. От 2012 участва в програмите на Дома на музиката в Санкт-Петербург (майсторски класове на Владимир Мищук, концертите „Река от таланти” Самара 1 ноември 2012, „Вечери в Английската зала” 29 ноеври 2012, 30 януари 2013).
Александър Рам
Роден през 1988 година във Владивосток. От 1995 година учи виолончело в музикалното училище „Рейнгорд Глиер” в Калининград. След това продължава обучението си в Московското държавно музикално училище „Ф. Шопен” в класа на Мария Журавльова. През 2012 завършва Московската държавна консерватория „П. И. Чайковски” в класа на проф. Наталия Шаховска, а в момента следва във Висшето училище по музика „Ханс Айслер” в Берлин в класа на Франс Хелмерсон.
Александър Рам спечелва първи награди на Четвъртия конкурс за млади виолончелисти (Москва), 2003 и първа награда на Международния конкурс в Кембридж (САЩ), 2005. През 2006 е отличен с Гран-при на Московския фестивал на романтичната музика, а през 2010 – с четвърта награда на шестото издание на UNISA International String Competition (ЮАР), както и с втора награда на Третия международен музикален конкурс в Пекин, Китай. През същата година следват още първа награда на Общорусийския музикален конкурс. През 2012 Александър Рам спечелва четвърта награда на Петия международен конкурс за виолончелисти „Антонио Янигро” в Загреб (Хърватия).
От деветгодишна възраст Александър изнася концерти. Изявява се като солист на оркестри и като камерен изпълнител. Многократно свири в Голямата, Малката и Рахманиновата зала на Московската консерватория. През 2010 участва във фестивали и майсторски класове Courchevel Academy и Holland Music Sessions, на които работи с професорите: Ф. Мюлер, Р. Латцко, М. Клигел, Сергей Ролдугин и др. Участва в програмите на Дома на музиката в Санкт-Петербург. По-интересните концерти на които свири са: на участниците в конкурса „П. И. Чайковски – 2011” на 16 март 2011, „NEXT: избранные” – на 6 октомври 2012, Екатеринбург; „Младите таланти на Русия” – 14 – 16 ноември 2012, Литва; концерт на 24 ноември 2012 в Линц (Австрия); Санкт-Петербург – „Вечери в Английската зала” 29 ноеври 2012 и др.
Павел Милюков
Роден през 1984 година в Перм. На четиригодишна възраст започва да свири на цигулка в родния си град при Татяна Шевцова. На шестадесетгодишна възраст продължава обучението си в Академичен музикален колеж към Московската консерватория, а по-късно и в самата консерватория „П. И. Чайковски”, в класа на народния артист на Руссия проф. Владимир Иванов. През тази година Павел Милюков завършва аспирантура в Московската консерватория. В момента е студент в Университета за музыки в Грац, Австрия в класа на проф. Борис Кушнир.
Павел Милюков е лауреат на следните международни конкурси за цигулари: през 2002 в Толиати е победител; през 2003 печели втора награда на Kloster Shontal (Германия); 2004 става победител на Ersi Sarazzi (Гърция), а през 2005 – на Robert Canetti competition (Унгария). През 2006 и 2007 е лауреат на конкурсите „Ямполски” (Москва) и „Н. Паганини”(Москва). Двукратно е стипендиант на Дома на музиката
в Санкт-Петербург и на Акционерната банка „Русия” (2008, 2009). През 2008 участва в срещи на младите музиканти сэпрезидента на Русия Владимир Путин. Същата година е отличен с втора награда на Третия международен цигулков конкурс„Давид Ойстрах” в Москва, а като член на трио Con Spirito получава най-високото отличие в Международния конкурс Vibrarte (Париж). Следват Гран-при на Първия международен конкурс за цигулари в Астана (Казахстан), през 2010 – втора награда на Общорусийския музикален конкурс в Москва. През 2012 Павел Милюков спечелва втора награда на Осмия международен конкурс в Сеул (Южная Корея) и първа награда на Осмия международен конкурс за цигулари „А. Хачатурян” (Армения).
Музикантът изнася концерти в Русия, Унгария, Австрия, Германия, Гърция, Корея, Китай. Представя се на най-големите концертни подиуми в Русия, като зала „П. И. Чайковски”, Голямата зала на Московската консерватория, в концертната зала на Мариинския театър и др. Свирил е под ръководството на известни диригенти като Владимир Федосеев, Максим Федотов, Юрий Симонов, Павел Коган, Александър Сладковский, Евгений Бушков, Роберт Канети, а така също и с водещи оркестри на Русия като Големия симфоничен оркестър „П. И. Чайковски”, Симфоничния оркестър на Мариинския театър, Московския държавен симфоничен
оркестър, Московската филхармония, Филармониията на Свердловск. През 2010 участва в концерта „Гала Чайковский” по случай тържествената церемония за отриването на паметник на руската императрица Мария Александровна в Сан-Ремо (Италия). През юли 2010 година свири с Baltic Youth Philarmonic с диригент Кристиян Ярви, в мащабната Open Air програма в Михайловската градина в Руския музей.
През 2012 Павел свири в Стокхолм, като тържествено открива цикъла концерти „Руска пролет”, организиран от Санкт-Петербургският Дом на музиката. Той многократно участва и концерти със Шведския духов оркестър в Мариинския театър. От 2007 Павел е постоянен солист на Дома на музиката в Санкт-Петербург. Участва в концерти като „Музикалните изпълнители на Русия”, „Цикъл NEXT: Екатеринбург”, „Вечери в Английската зала”.
Павел Милюков свири на цигулка изработена от Жан-Батист Вийом – знаменития френски майстор-лютиер.