В поредицата на Kafene.bg се включваме с темата за минималистичното писане. Поводът е новоизлязлата скоро книга на Сандра Сиснерос – "Къщата на улица Манго", издателство "Лист". Нарича се роман, защото е съставена от кратки глави, които разказват истории, които се надграждат една друга. Пътят на едно момиче през порастването й. Историтие са тъжни, и радостни, и пак тъжни, и пак весели. Като живота. Пътуваме заедно с авторката през улицата, тя ни запознава с обитателите на къщите, с техните характери и живот. Накрая ни обещава завръщане. Прави го като написва книгата. Прекрасна, великолепна, чудесна история – колкото искате определения в този смисъл да сложите, всички ще са верни!
Стилът на "Къщата на улица Манго" е зашеметяващ. Кратко, пределно лаконично, ясно, малко думи в изреченията, без нищо излишно, ритмично, понякога с двойно повторение на дума, или дори с тройно, което й придава вкус на поезия. "Почти без качествени прилагателни и абстрактни глаголи" – подробен анализ и направил преводача Стефан Русинов, в края на книгата. Прилича на "Предговор", но явно, за да остави читателят да възприеме текста без първоначални обяснения, той и издателството решават да остават думите му за накрая.
Пок според преводача с минималистичното си писане Сандра Сиснерос се нарежда до автори като Хемингуей, Реймънд Карвър, Грейс Пейли, Брет Ийстън Елис, Ейми Хемпел, Чък Поланик, Ан Бийти, Мери Робинсън и др. Аз ще добавя към този списък Лоранс Плазне с "Любовта единствена", Колибри, 2015, където има глави от едно изречение.
"Къщата на улица Манго" е от книгите, които ще ви се прииска да задържите в библиотеката си и да ги препрочитате отново и отново. За някои може би ще бъде учебник по стил и синтакасис, по кратко и силно писане, а за други – просто удоволствие от добрата литература.
Забележителен е шрифтът на заглавията на главите – думите са килнати с игривост и заявка за нещо необикновено.
Разбира се, минималистичното писане не е за всеки писател и за всеки читател. Има протяжни, подробни, обемни книги, които също са ценна литература. Въпрос за личен избор и предпочитания.
Всички статии в Писателски съвети прочетете тук.