“Градските номади” се сдобиват с първите в България мобилни къщи
Проектът на cause+effect предлага решения на колела и grassroots подход за подобряване на условията на живот и работа на бездомните.
До месец започва изграждането на първата къщa на колела по инициатива на колективa за grassroots социална отговорност cause+effect. Пилотната фаза на проектa “Градски номади” започва през април благодарение на микрогрант от конкурса “Направи си сам” на Екологично сдружение “За Земята”.
Фокусът на “Градски номади” са бездомните, събиращи отпадъци за рециклиране, чиито стандарт на живот проектът цели да подобри чрез мобилни решения, съобразени с техните нужди и нагласи. Инициативата залага на grassroots подход “от долу нагоре”, за да предложи алтернатива на приютите за бездомни и осигури тяхната интеграция като активни и полезни участници в обществото.
Проектът е създаден cause+effect в сътрудничество с Destructive Creation и Творческо сдружение “Щипка”. Първата, пилотна фаза на проекта (април-юни 2015) се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. Тя ще се развие в центъра на София, където ще бъде изградена първата мобилна микро-къща и ще се проведе проучване сред бездомните. Допълнително ще бъдат раздадени три колички за събиране на отпадъци и ще се състои “Един ден в живота на градските номади” – първото публично събитие под шапката на проекта.
“Градски номади” е базиран на три основни активности, които ще се развиват постепено и дългосрочно из цялата страна: изграждане на мобилна “инфраструктура” под формата мобилни микро-къщи, изработени от отпадъчни материали, както и автобуси-бани и -перални; преброяване и задълбочено проуване на начина на живот на бездомните и обществените нагласи към тях; и социално предприятие, чрез което бездомните да развиват нови умения и трудът им да бъде заплащан. След пилотната фаза се предвиждат по 25+ мобилни къщи, една мобилна баня и една пералня годишно, като проектът ще търси финансова подкрепа от биснеса, неправителствени организации и институциите.
Идеята за “Градски номади” възниква още със създаването на cause+effect през 2014 г., когато колективът проучва различни grassroots инициативи за опазване на околната среда в градовете. Бездомните са идентифицирани като важни, но уязвими “играчи” в тази сфера, които следва да бъдат подпомогнати, за да продължават да извършват тази общественополезна дейност, като същевременно печелят от нея.
Предварителнoто проучване на cause+effect сред бездомните показва, че те са мобилни в рамките на квартала си. Живеят в малки сплотени групи, в които се подкрепят взаимно, но са мнителни и трудно приемат нови “членове” и други групи. Въпреки трудностите, много от тях предпочитат начина си на живот пред стандартния формат “дом, семейство, постоянна работа”. Затова и остават неразбрани и изолирани от обществото, като термините “бездомник” и “клошар” се превръщат в негативни общи знаменатели за всеки един от тях. Често са заклеймявани като “мафия” и “дразнители”, а разликите между “категориите” бездомни (организирани просяци, хора с психически увреждания, алкохолици, и т.н. и събирачите на отпадъци) рядко се разглеждат.
В това отношение cause+effect вярва, че приютите не предлагат адекватно решение за дъглосрочно подобряване на качеството на живот на бездомните. Пренебрегвайки техните нужди и нагласи, те не допринасят пълноценно за интеграцията на бездомните като подсилват негативното им възприятие като неудобство и ги изолират от позната им среда и от обществото. Мобилните решения на проекта “Градски номади” предлагат алтернатива, съобразена с номадския им начин на живот в градската среда и опознаването му.
Приложено изображение: Мобилни микро-къщи за бездомни от проекта Homeless Homes Project на художника Gregory Kloehn, 2014, Калифорния.