24 от най-изявените ни личности в областта на изкуството и културата, получиха приз „Златно перо“ по време на тържествената 30-та церемония на наградите. Традиционно, в навечерието на 24-ти май учредителите на отличието от агенция „Кантус Фирмус“ и галерия „Макта“, връчват авторитетния приз, за да подчертаят значението на духовните ценности в обществото. За трета поредна година инициативата бе подкрепена от Столичната община и се реализира като част от Календара на културните събития на Столична община за 2025 г.
„Златно перо“- 2025 ще остане в историята и с много трогателни моменти по време на връчване на наградите

Приз „Златно перо“ за тази година – изящна брошка, изработена от 24-каратово злато, получиха: актьорът Мариус Донкин; художникът Емил Стойчев; професорът по флейта Георги Спасов; певицата Тони Димитрова; Милена Добрева – диригент на вокалните групи „Фортисимо“ и „Морски песъчинки“; художникът Текла Алексиева; поетът Матей Стоянов; журналистът и радиоводещ Елена Розберг; продуцентска компания „Междинна станция“ в лицето на Иван Христов и Андрей Арнаудов; фондация „Имам идея“, в лицето на Хермина Азарян и Галена Райчева, за принос в развитието на фестивала „Киномания“; диригентът Константин Добройков; писателят Георги Бърдаров; водещият на предаването на БНТ „България от край до край“ Йордан Димитров; вокална група “Бон-Бон” с ръководител Рози Караславова; балетна школа „Маша Илиева“ с ръководител Мария Илиева; журналистът и тв водещ Марина Цекова; композиторът, актьор и певец Стефан Вълдобрев; изданието на БТА списание „Лик“; сценографът Никола Тороманов; режисьорът Виктор Чучков – син; поетът Иля Велчев; журналистът и режисьор Димитър Стоянович; актьорът Захари Бахаров.
В чест на един от първите носители на отличието, актрисата Невена Коканова, беше поставена специална камбана

Тази година церемонията беше съпътствана и с друго емблематично събитие: по повод юбилея създателите на приза почетоха по оригинален начин един от първите носители на „Златно перо“ – голямата българска актриса Невена Коканова.
Както всяка година, в края на церемонията става ясно и кой получава приз „Златно перо“, определен от вота на слушателите на Радио Класик А (медиен партньор на събитието). Тази година наградата отиде при Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” и бе връчена на Мила Павлова и Ясен Теодосиев от изпълнителния директор на „Кантус Фирмус” Васил Димитров. „Искам да благодаря от сърце на слушателите на прекрасното радио Класик А. Щастлива съм, че Балабановата къща се превърна в символ на малка България на световната културна карта“, сподели Мила Павлова.
„Академия „Златно перо“ поръча специална камбана в нейна чест и вчера (22 май) тя беше поставена на монумента „Камбаните“, за да може всеки човек, чрез нейния звън, да се докосне до таланта на тази голяма българска актриса.“ Това сподели пред публиката Васил Димитров, учредител на наградите, а в залата бе показан виедоклип с тържествения момент от поставянето на камбаната.
Сред връчващите авторитетния приз „Златно перо“ тази година бяха общественици като Диян Стаматов, председател на Комисия по образование, култура, наука и културно многообразие към Столична община, Благородна Здравкова, заместник-кмет „Култура, образование, спорт и младежки дейности“ в Столична община, изявени миналогодишни носители на „Златно перо“ като Влади Ампов-Графа, Георги Стрезов, Светослав Иванов, Евтим Милошев, проф. Борислава Танева и Георги Черкин.

Едно от основните послания на юбилейната церемония беше свързано с приемствеността между поколенията и бъдещето на българската култура в лицето на младите творци – децата. Основните водещи на събитието журналистът Симеон Иванов и оперната певица Гергана Николаева, която за трета поредна година е и сценарист, бяха асистирани от младите артисти Йоана Иванова и Петър Милошев.
Церемонията ще бъде излъчена по БНТ 1 на 25 май 2025 от 15:30 часа
По традиция церемонията започна с изпълнение на химна на българската просвета. Тази година с „Върви, народе възродени“ събитието откриха носителите на „Златно перо“ вокална група „Бон-бон“, които изпълниха също и песента „Да бъдеш добър“ по музика на Стефан Димитров. Със своето представяне публиката на „Златно перо“ „омагьосаха“ още: очарователните млади балерини от балет „Джули“, цигуларите Олга Дойкова и Владимир Меранлиев, пианистът Борис Пенев от НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас и перкусионно дуо Аглея Канева и Александър Вичев от НУМТИ „Добрин Петков“ – Пловдив – лауреати от Националния конкурс за млади инструменталисти „Кантус Фирмус“.
„Златно перо“- 2025 ще остане в историята и с много трогателни моменти по време на връчване на наградите. Церемонията ще бъде излъчена по БНТ 1 на 25 май 2025 от 15:30 часа, а в златния архив ще останат думите на:
Георги Бърдаров: Аз смятам, че най-големият дефицит днес е не дефицитът на бъдеще, а дефицитът на вяра в бъдещето и на вяра в България. Защото когато говорим мрачно и негативно за България, не се замисляме какво послания даваме на тези прекрасни млади хора. Когато очертаваме това мрачно бъдеще, не се замисляме, че това е тяхното бъдеще. И то ще бъде хубаво, деца! Повярвайте ми! Искам да Ви дам всички онези знания и умения, за да се изправите един ден пред мен и да ми кажете „Аз съм силен! Аз съм красива! Аз съм магична! Обичам живота си!“ Обичайте живота си, обичайте света и времето, в което живеете, и най-вече обичайте България! А тя със сигурност има бъдеще!
Проф. Борислава Танева: 24 май е един ден, но много ми се иска и в останалите 364 дни от годината да накараме да се говори за култура. Да има култура във всекидневните ни отношения – на улицата, в градския транспорт, на площада, в училищата. Защото в крайна сметка това съхранява духа.
Елена Розберг: В свят, в който машината вече композира, пише, рисува, „Златно перо“ ни напомня, че човешкият творчески дух остава тайнство. С огромно вълнение и благодарност приемам тази награда. Понякога информационният шум заглушава смисъла, а моралът и професионализмът са заплашени от бързината и сензацията. Да помним, че човешкото въображение е магия.
Стефан Вълдобрев: Това е нещо изключително – на толкова малко парченце земя, на което се намира нашата прекрасна България, да има толкова одухотвореност и толкова смисъл. И ние продължаваме да го обитаваме и да сме едни работници на полето на културата и на изкуствата.
Емил Стойчев: Идвам от тишината на своето ателие и бих искал да кажа, че в изкуството и по-специално в живописта, според мене няма малки и големи народи. България е дала толкова много таланти, че не ни остава нищо друго освен да се радваме.