Музиката, която обичам, разказана от Илия Стойков

Разговор с Илия Стойков за Play FM, добрите новини и позитивната градска среда.

Как се роди идеята за Play FM?
От една страна като лично предизвикателство, от друга разбира се, от любовта към поп музиката от 80-те, 90-те и началото на XXI век. Към начина на звучене, а понякога дори към много дълбоките и смислени послания, които тя изпраща. Музиката от този период е особено креативна и е нещо специално, не само за всички отраснали с нея, но се харесва и от много млади хора. Тя е саундтракът на нашия живот, а Play FM е просто радиото където „Музиката, която обичам“ звучи консистентно за вички почитатели на културата и начин на изразяване на тези години.

А проектът за графитите в градска среда?
Предизвикателството „Кръвна група: Графити-положителна“ стартира като част от посланието на Play FM „Хубавото на деня“. Това е едно предизвикателството към слушателите да обърнат повече внимание на хубавите и позитивни неща наоколо и в града, в който живеят, а уличните графити са една чудесна възможност за това. Също така те са неизменна част от кулурата и начина на изразяване на 80-те и 90-те, цветни са и могат да бъдат много красиви и позитивни стига да се загледаме в тях и прочетем посланието им.

Какво целите с този проект?
Просто една усмивка повече в забързаното, доста често сиво и скучно ежедневие. Да предизвикаме себе си да излезем от урагана на негативните „новини“, които като черни хроники превземат живота ни… Да погледнем около нас, дори и под нас, в краката си, и пак да се усмихнем така, както правят например жителите и гостите на Мадрид, преминавайки през изрисуваните с графити от Христо Гелов пешеходни пътеки.

Има ли място за добрите новини?
Място има и позитвните новини за щастие са навсякъде около нас. Дали обаче, искаме да ги открием и прочетем, това е друг въпрос. Хубаво е да не се сърдим на този или онзи, че не ни предоставя хубави новини, а или сами да потърсим източника на такива, или сами да започнем да ги създаваме, като в ерата на онлайн медиите това става особено лесно.

Има ли публика за тях?
Определено! И фактът, че в последните години възникват все повече проекти и платформи, които ги създават и разказват говори, че хората днес повече от всякога имат нужда от тях. Просто рано или късно всеки разбира, че скандала се помни ден-два, а жълтото изсъхва и с времето избелява. Хубавото и позитивното обаче, остават за цял живот…

Може ли всеки от нас да помогне за да имаме по-добра градска среда?
Отново определено! Хората сами създаваме градската среда и само ние сме напълно отговорни за това как тя изглежда и се развива. Във времена на силна градска миграция обаче, е все по-трудно да намерим истинската емоционална връзка с града, в който живеем, което донякъде се отразява и на средата в него. Това, че „просто живеем“ в някой град обаче, не ни освобождава от задълженито да се грижим за него и да го оставим на тези след нас или така както сме го намерили, а защо не дори и по-хубав! Ключ към това е изразяването на гражданска позиция и търсенето на отговорност на институциите отговорни за нейното развитие. Градът е такъв какъвто ние си го направим. Примери има много, но ще спомена Маями, където е възникнал цял арт квартал на уличното изкуство и графитите само защото гражданите са го поискали.

Уличното изкуство тепърва прокарва път у нас – любими ваши артисти/примери?
За щастие България не изостава от световните тенденции поне в това отношение. И това е супер! Аз лично съм особенно очарован от младите хора, които движат проекта „ПОдЛЕЗНО“ – един много позитивен и прекрасен експеримент, който превръща сивите и скучни подлези в София в едно цветно и усмихнато място, през което всеки преминава с удоволствие. Това само показва, че когато гражданите на града искат нещо хубаво, то просто няма как да не се случи.

Какво пожелавате на своите фенове?
Пожелавам им да не пропускат възможността да се усмихнат дори и на най-малкия повод за това. Защото както казваме капка по капка море става… А как ли би изглеждал денят ни, ако всички около нас са усмихнати?

За радиото:

Радио Плей ФМ стартира на 1-ви май 2016 година като онлайн медия. Първата песен, която прозвучава в програмата е Hold On Tight (To Your Dream) на Electric Light Orchestra. Радио Плей ФМ отправя посланието си към хората в активна възраст, които преследват и постигат мечтите си. Програмата е 24-часова, с акцент върху любимата поп-музика на 80-те и 90-те, и първото десетилетие на 21-ви век. Хаштагове като #80s #90s #2000s #pop #hit #radio помагат на Плей ФМ да се идентифицира не само в социалните мрежи, но и да се позиционира като място за почитателите на музиката, културата и начина на изразяване на тези години. Плей ФМ излъчва на живо в интернет на адрес: http://playfmbg.com/

Сподели в: