Михаил Вешим разказва истории в "Когато бях морски капитан"

В "Когато бях морски капитан" Михаил Вешим разказва свои забавни спомени отпреди 89-а и от ново време при посещението си в СССР, Северна Корея, Скопие, Белград,  Тирана, Париж, Лондон, Хърватска, от които ще научите не за точните мерки и характеристики на забележителностите, а за интересни лингвистични особености и какви са нравите на чужденците.

Защо китайците не могат да пият алкохол, кои са вълшебните думи, за да си поръчате две бири в Китай, как е сладолед на хърватски, защо хладилниците в СССР са били с ключ или с катинар… – всичко това в Когато бях морски капитан.

Издателство Сиела
Обем: 160 с.
Цена: 12 лв.

Михаил Вешим е автор на романи, разкази, фейлетони, сценарии и пиеси. Тази негова книга е по-различна от всичко досега. В нея той описва странстванията си по света, както са го правили и други хумористи – от Марк Твен до Алеко и напред, до Чикаго и назад…

Той е познат на българската публика в последните години както с романите си, превърнали се в своеобразна поредица – „Английският съсед”, „Нашингтон” и „Руският съсед”, така и с избраните си разкази и фейлетони, включени в книгите „Смях в залата”, „Стари хипари” и „Повелителят на осите”. Всички те са допечатвани многократно. Припомняме, че по „Английският съсед” се излъчи в 4 епизода комедиен сериал по БНТ през 2011 г. с режисьор Дочо Боджаков и с участието на Лесли Грантъм, Татяна Лолова, Ирен Кривошиева, николай Урумов и др.

Имаше такъв виц: Някакъв човек много хойкал по кръчмите. Жена му решил да го отучи  – сготвила вечеря, направила салата, сипала му ракия и казала:
– Пий си вкъщи! Защо ходиш по кръчмите?
Мъжът отпил от ракията и започнал:
– Когато бях морски капитан…
Жената го прекъснала:
– Че кога си бил морски капитан?
– Ето, жена, защо не пия вкъщи!
И аз не съм бил морски капитан, но обичам да разказвам за пътешествията си. Сравнени с пътешествията на Колумб, Магелан или  проф. Христо Пимпирев, моите са нищо. От тях няма да узнаете колко е висока Айфеловата кула и колко е дълга Великата китайска стена – това го пише в Гугъл.
Но ще научите какво е пржена мешавина на сръбски, мама хуху на китайски и рахунек на полски – това и Гугъл не го знае.

Писателят хуморист винаги е пред интернет търсачките – поне с една усмивка.
Тази усмивка ни е шансът, заради нея някои ни предпочитат горещо… 

Сподели в: