Как Covid-19 промени образованието?

Докато пандемията от COVID-19 продължава да владее света, едва ли някой аспект от ежедневието ни е останал незасегнат. И една област, която със сигурност е претърпяла значителни промени в резултат на коронавируса, е образователният сектор.

Когато училищата и университетите по света бяха принудени да затворят вратите си, преминавайки към дистанционно обучение, наистина много неща се измениха и вероятно вече никога няма да бъдат същите. Ето няколко примера за това как пандемията промени начина, по който се учим.

Ускоряването на цифровото обучение

Разбира се, онлайн обучението е основното нещо, което се забелязва като промяна. В същото време онлайн платформи като Google направиха нововъведения, за да посрещнат това ново търсене, като бързо включиха функции като видеоконферентна връзка в услугата си Classroom.

Преди пандемията образователните институции имаха възможност да включат дигитално обучение като част от предложенията си, осигурявайки компютър за учене и устройство за всеки ученик, но това често се разглеждаше като бонус или изключение от правилото.

COVID-19 несъмнено представлява критична повратна точка в това отношение. Това обаче не означава, че традиционният стил на лично обучение е изчезнал завинаги.

Достъпност и икономически съображения

Както в случая с други индустрии, има икономически компонент, който трябва да се вземе предвид при преценяване въздействието на COVID-19 върху образователната система и преминаването към дистанционно обучение. Пандемията представлява финансов удар за университетите, които обикновено зависят от чуждестранните студенти като значителен поток от приходи.

Навлизането на виртуално обучение обаче е признато като създаващо потенциал за печелене на пари за училищата и ВУЗ-овете по целия свят. По този начин има възможност да се направи висшето образование достъпно за много повече хора. Това означава, че университетите биха могли да имат по-широк набор от бъдещи студенти, разполагащи дори само с един Chromebook у дома си.

Различно преживяване

Контактите сред младежите доста намаляха и това няма как да бъде плюс. Учениците, които са се радвали на академични постижения по време на пандемията например, са страдали от липсата на лични възможности да ги отпразнуват. Церемониите по дипломирането, както и толкова много други събития, се преместиха в Zoom.

По същия начин учениците от гимназията, завършващи последната си година, бяха лишени от абитуриентски бал, културно основополагащ момент в много страни. В контекста на живота или смъртта, който пандемията представлява, тези загуби са може би тривиална грижа. Имайки предвид обаче, че тези събития често представляват знакови житейски преживявания, тяхното значение не може да бъде отхвърлено.

Така или иначе, с напредващата ваксинация, надеждите са скоро учениците и студентите да се върнат към нормалното си ежедневие. Ползите като цифровото обучение обаче ще останат факт дори и след приключването на глобалната пандемия.

Сподели в: