"Книгата на Лила" от Алис Албиния е ново и вълнуващо четиво от индийската поредица на ИК "Жанет" 45.
Направлявана от вещата ръка на Ганеша – мъдрото божество със слонска глава, легендарен писар на епоса „Махабхарата“ и благовещател, премахващ всякакви препятствия, – драматичният сюжет на този роман се разгръща в съвременен Делхи и дръзко пресича установени религиозни и обществени граници, преплита истории за божества и техните превъплъщения, отправя древни послания към герои от нашето съвремие, а самите тях великодушно изпраща на поучително пътешествие в миналото.
За автора и преводача:
Алис Албиния е родена през 1976 г. в Лондон. Следва английска литература в Кеймбридж и история на Южна Азия в Института по ориенталистични и африкански изследвания. Две години работи в Делхи като журналист и редактор. Дебютната й книга „Империите на Инд“ (2008) печели наградата „Съмърсет Моъм“, наградата за публицистично произведение „Джъруд“ на Кралското литературно дружество, наградата „Долман“ за пътепис и наградата La Toison d’Or du livre d’aventure vécue.
„Книгата на Лила“ е първото й белетристично произведение – колоритен и пищен разказ, почерпил щедро от величавата традиция на индийския класически епос.
Надежда Розова (1968) превежда и редактира художествена и научна проза от английски език и от хинди. Сред авторите ѝ са Джейн Остин, Джейн Ъркхарт, Салман Рушди, Дафни Дю Морие, Халед Хосейни, Джон Гришам, Кейт Мортън, Уилям Тревър, Джоузеф О’Конър, Стивън Хокинг, Джон Брокман, Джоан Харис, Удаян Ваджпеи, Нирмал Варма, Камлешвар, Кришна Балдев Вейд, Джилиан Флин и др. Обича да странства из вътрешни и външни светове и посреща с възторг всяка победа на знанието и съпътстващата го тъга.
Отзиви:
„Дързък и възхитителен роман, написан с енергия и усет…
Албиния е постигнала нещо изключително, съчетавайки семейна история от нашето съвремие
с разказ за древни богове и аватари… Роман с невероятно заплетен сюжет и пищни подробности
от индийския живот, който се чете с лекота. Резултатът е превъзходен.“
— The Financial Times
„Албиния майсторски изтъкава гоблена на своята историята, а героите й съвсем осезаемо оживяват в цялото си великолепие.“
— TimeOut London
„Алис Албиния пише с нежност и наблюдателност за несъвършенствата на героите си, без да храни илюзии по техен адрес. В този мъдър и прекрасен роман тя отправя безпощаден и изобличителен поглед към Делхи и съвременна Индия.“
— Амит Чаудхури, автор на Безсмъртните
„В Книгата на Лила Албиния оставя въображението си да се лее волно и величествено като реката Инд.“
— The Hindu
„Приковаващ вниманието разказ, който съчетава задълбоченото и игривото, съвременното и традиционното, светското и митологичното – нишките, от които е изтъкана съвременна Индия.“
— Манил Сури, автор на Смъртта на Вишну
„Книгата на Лила е вдъхновяващ роман, в който Албиния умело направлява сложен и многообразен набор от персонажи. Нейната историческа проницателност и задълбочено вникване в културата й помагат да изгради въздействащ разказ за страна, която не е нейна родина, ала не е и непозната територия“.
— The Guardian
„Историята на Делхи от началото на миналото десетилетие, разказана с помощта на герои и места, които тутакси разпознаваш…“
— Wall Street Journal
„Представете си всички драматични събития, любовни интриги и семейни разногласия от древноиндийския епос „Махабхарата“, преразказани в сатиричен дух и пренесени в съвременността… Получава се увлекателно и забавно четиво“.
— The Daily Beast
„Албиния умее да разказва.“
— The Hindu
„Епичен и полифоничен дебютен роман с неумолима сила. Амбициозен, разказан умело и пълен с чудни изненади. Потопих се в него от първата му страница.“
— Тахмима Анам, автор на „Добрият мюсюлманин“
„Роман за прераждането, за писателското изкуство и за Делхи – ала също така за прекосяването на границите около мястото, което обитаваш и за страха от падението… Книгата на Лила е задълбочен, реалистичен портрет на социалните взаимоотношения в днешна Индия, вмъкнат във вихрено повествование с епични пропорции…“
— TimeOut New Delhi
„Семейна драма с викториански мащаб…“
— Mint
„Книгата на Лила ни повежда по познати пътища към изненадата в края… Резултатът е разказ за градска Индия, под чийто блясък и лукс се крият мрачни тайни…“
— People
„Написана в духа на най-хубавите семейни саги, Книгата на Лила е сложен текст… вдъхновен от епическата традиция, но същевременно модерен и изключително забавен.“
— The Sunday Times
„Романът е осезаемо автентичен… Книгата не е разказ за Индия от гледната точка на страничен наблюдател; авторката е част от тъканта на историята, написана сякаш от човек, роден и отрасъл на субконтинента.“
— The Sunday Guardian
„Книгата на Лила е експеримент с разказваческата дарба и умението да разгръщаш сюжета… Героите и техните съдби се преплитат в колоритен портрет на съвременен Делхи с неговата бляскава фасада и подмолните течения, наситени с неочаквана жестокост и изненадваща доброта.“
— Mumbai Boss
„Елиминирайте Махабхарата от съзнанието си докато четете Книгата на Лила (това е просто способ за отвличане на вниманието) и това, което получавате е разказ за семействата, личностите и техните дилеми – мъничките Махабхарати на съвременна Индия. Албиния, автор на прекрасната документална книга Империите на Инд, която проследява реката до нейните извори, познава своята Индия и пише за нея с лекота, която стига отвъд стереотипите.“
— Hindustan Times
„Албиния е талант, чието развитие си заслужава да следим.“
— The Daily Mail