“Из ‘Пътеводител на културологическия стопаджия" от Мария Груева

Повечето от текстовете на “Из ‘Пътеводител на културологическия стопаджия’”  от Мария Груева са публикувани в едноименна рубрика във в. „Култура“, която авторката поддържа в продължение на няколко години в края на 90-те.

Авторката е родена в София, завършила е Френска и Английска филология в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. През втората половина на 70-те години на XX век, Мария Груева, заедно със съпруга си, покойният вече китаист, поет, преводач и преподавател Крум Ацев, живее, учи и работи в Китай. В началото на този век тя заминава за Канада, където живее и сега, заедно с двете си деца.

Из “Бележка” в края на книгата:

“Иначе нахвърлените записки са плод на относително здравословен порив за общуване и нямат никаква друга цел, освен да забодат точки от спирките ни по пътя и оплетат една паяжина от асоциации, симпатии, съответствия, където ще се уловят други, и когато мрежата много натежи, паякът-пътят ще свие еластичността `и и ще ги захвърли в хаоса, където те ще витаят, преди да се заплетат в нова мрежа.

Също така вярваме в интуицията на Борхес, че из света са разхвърляни книги, артефакти, може би и хора, които са процепи към други светове и истини.

…Джуан Дзъ ловеше пеперуди; увлечени в разговор, Исус и Пилат се разхождаха по лунния лъч. Лао Дзъ цепеше дърва; звучеше Рахманинов. Алън Уотс редуваше тайци и червено вино. Ухаеше на домати с ориз и маслини…”

“Из ‘Пътеводител на културологическия стопаджия’” от  Мария Груева
Издателство "Жанет 45"

Сподели в: