Златните правила на парите, които ще надживеят и тази криза

Как ще изглежда света след Covid-19? Все по-често се питаме кои аспекти от живота ни, вече неусетно, но безвъзвратно, се е променили завинаги.

Много сектори претърпяват значителни промени, докато други тепърва градят стратегията си за завръщане. Финансите също не бяха подминати от вълната на преструктуриране и развитие – изразът “дигитални пари” се намества все по-удобно в речника ни и вече никак не звучи футуристично.

Въпреки това, не всичко се оказа съвсем различно. Има и някои основни принципи на управлението на личните финанси, които в условията на извънредното положение само доказаха още веднъж своята непреходна ценност – именно на тях ще обърнем внимание и в този материал.

Поддържай фонд за “спешни случаи”

Ако някой досега все още е живял ден за ден с оправданието, че няма какво непредвидено да се случи, вероятно вече е размислил. Не случайно поддържането на авариен фонд в размер от поне няколко месечни разхода е един от първите съвети на всеки специалист по лични финанси.

Липсата на спестявания винаги може лесно да се превърне в сериозен проблем при първия допълнителен разход. Добрата новина е, че натрупването на такъв фонд е постижимо дори и с по-ниски доходи, стига да се прояви нужната дисциплина и планиране. Не е нужно да се започне с голяма сума, но постоянството често се оказва ключово.

Не тегли кредити, ако не се налага

Благодарение на заливащите ни непрекъснато маркетингови послания, вече отдавна сме свикнали винаги да имаме достъп до допълнителни средства на една ръка разстояние, когато се нуждаем. От една страна, именно това е ролята на кредитодателите и тяхната услуга понякога може да се окаже наистина животоспасяваща. Не трябва обаче да се забравя и че с всяко потребление на кредит днес, крадем повече потребление от нашето “утре”.

Финансовото състояние на голяма част от хората се е влошило значително в резултат на пандемията. В такива случаи е много важно излишните разходи да бъдат ограничени, а до кредитиране да се прибягва само в краен случай. Когато личните финанси са нестабилни и не е ясно кога доходите ни ще се нормализират, затъването в кредитни задължения е повече от реална опасност. Ако планирате все пак да изтеглите заем, но се колебаете дали идеята е добра, можете да направите кратъкия тест на Financer.com по темата на този линк.

Дръж емоциите на разстояние от парите си

За съжаление, силните емоции и добрите финансови решения рядко се срещат на живо в живота. Цялата пролет на 2020та година премина под знака на страха – страх, и то не само за личното здраве, а за цялостното благополучие. Този страх ни връхлетя неподготвени и светкавично получи своето отражение и в поведението на хората, а след това и на световната икономика.

Една от най-често допусканите грешки на дългосрочните инвеститори е именно избързването във времето, под влияние на силни емоции. Вместо да реализираме загуби под влияние на общото настроение, добре е да си припомним, че всяка криза крие и добри възможности. Помислете добре преди да действате и ако повече чувствате, отколкото анализирате, потърсете мнение от добър консултант.

Колкото повече източници на доход – толкова по-добре

Дълго време масово върлуваше убеждението, че най-добре е човек да си намери “сигурна работа” в стабилна компания – на трудов договор, може би в удобен офис, а най-добре и с пълен пакет социални придобивки. С оглед на последните събития обаче настъпи и моментът този мит окончателно да бъде развенчан!

“Сигурността” е новата несигурност – стана повече от кристално ясно, че не само всяка компания, а и всеки бранш може да бъде разклатен без предупреждение. Истинска стабилност можем да постигнем само тогава, когато разполагаме с множество разнообразни източници на доход, и то по възможност в браншове с обратна корелация.

Сподели в: