Днес стартира 17-ият София Филм Фест

С премиера на документалния филм „Витоша” на режисьора Любомир Младенов, с Наградата на София на Столичната община за обичания актьор Ицхак Финци и със специален музикален поздрав от Детския хор на Държавно музикално училище „Любомир Пипков” ЗАПОЧВА най-големия киномаратон в България.

Уникална възможност ще има за зрителите на „Витоша” в зала 1 на 7 март – зелени пътеки ще водят към главния вход на Националния дворец на културата, а в централната част ще ги посрещне силует на любимата ни планина, украсен от детски рисунки. Зрителите ще могат да разгледат и специалната изложба с 20-те снимки-победители от фотоконкурса „Витоша”, обявен на 20 февруари в две категории – „Аз и Витоша” и „Ние и Витоша”.

В офиса на София Филм Фест бяха получени повече от 400 снимки. С оценяването им – разгледани анонимно и безпристрастно, беше ангажирано жури в състав Евгени Димитров, управител на интернет фотографска агенция „Булфото” и Любомир Младенов, режисьор на Витоша, със съдействието на екип от Фотосинтезис – мястото за фотография, хора и идеи.

Победителите в двете категории ще бъдат поканени на сцената в Зала 1 след прожекцията на филма „Витоша”, за да получат своите награди:

– 1-ва награда – Пас „Черни връх” – акредитация за цялата фестивална програма
– 2-ра награда – Пас „Алеко” – билети за 15 филма от фестивалната програма
– 3-та награда – Пас „Копитото” – билети за 10 филма от фестивалната програма

Ето и победителите

Категория „Аз и Витоша”:
1-во място – Лора Желязкова,

2-ро място – Мариуш Михайлов,

3-то място – Владимир Стойнов

Категория „Ние и Витоша”:
1-во място – Тихомира Методиева,

2-ро място – Тихомира Методиева,

3-то място – Татяна Чохаджиева.

Не пропускайте премиерата на „Витоша” – филм за планината-оазис, разположена в покрайнините на София; филм за планината, която прави хората свободни, но също и филм за планината-ценност, без която животът в столицата би бил съвсем различен.

Народният парк Витоша е в опасна близост до непрекъснатото разширяване на столицата и това е причина статутът му на защитена зона да бъде застрашен от тайни споразумения между олигарси и управляващи политици.

Филмът е важен, защото смисълът, на който се е посветил, е именно искрата на чистата любов към природата, която разпалва пожарът „Орлов мост” и цялото движение на млади хора към промяна в обществото ни.

Самият Любомир Младенов признава, че за него „Витоша е остров, разположен в столица. Много малко хора си дават сметка какъв лукс е това. Не става дума само за красивия пейзаж или че можеш да караш ски съвсем наблизо. Въпросът е, че в тоя криво застроен, мръсен и с малки изключения не особено уютен, макар и любим наш роден град София, има едно място, което остава празно. Не в смисъл на пусто, а на не-претоварено с въжделенията и безчинствата на хората. Витоша си стои там, надвесена над нас, каквато си е била винаги. Такава трябва и да остане.”

Непосредствено преди началото на прожекцията Детския хор на Държавно музикално училище „Любомир Пипков” с ръководител Тамара Маврова ще поздрави зрителите с две емблематични български песни, познати на всички поколения – „Високи сини планини” и „Хубава си моя горо”.

Сподели в: