На 19 април в “Пространства Серендипити ще се проведе пролетния фестивал "Наследство". Празникът включва изложба на традиционно творчество, работилница, кулинарна изложба и концерт. Събитието е постветено на пролетните традиции на етносите в България. Ще участват граждански организации, културни и образователни институции от София и десетки гости, сред които над 80 деца от различни етноси.
На фестивала ще бъде представена изложба на ръкоделия и други неща ръчна изработка, работилница за изработване на празнични предмети, свързани с пролетта, дегустация на пролетни, пасхални и други традиционни храни, презентация за обредните хлябове и концерт.
Основна целева група са децата и младежите. С участието си в този фестивал младите хора ще могат да развият чувствителност към нематериалното културно наследство, ще придобият умения за изработване на празнични артефакти, ще повишат знанията си за различните пролетни празници и обичаи сред различните етнически общности. Този Фестивал на пролетта ще бъде подтик за промяна в нагласите на всеки участник или посетител към различното и общото в празнуването, повод за сближаване, приемане и взаимно уважение от различни етноси и бежанците у нас.
С реализирането на този проект сдружението има благородната амбиция да намерим съмишленици и да обединим усилия със сродни граждански организации и институции с оглед на бъдещи съвместни дейности, развитие на политики на етническа толерантност и разбирателство, създаване на условия за съхранение и представяне на традиционното културно наследство на различни етнически групи.
Фестивалът „Наследство“ е инициатива на сдружението, посветена на Европейската година за развитие с мото „Нашият свят, нашето достойнство, нашето бъдеще“ и е част от Международното десетилетие за сближаване на културите /2013 – 2022 г./.
Организатор е Сдружение „Глобално творчество“ със съдействието на Министерството на културата и Държавната агенция за бежанците при Министерски съвет.
19 април (неделя) от 10:00 до 18:00 ч.
„Серендипити – Пространства за общуване“
бул. „Цар Борис III“ № 99-101