Ето какво може да видите в Държавна опера Варна до края на месец април:
24 април 2017, понеделник, 19.00, Основна сцена
ТРАВИАТА
Опера в три действия (4 картини) от Джузепе Верди
Либрето – Франческо Мария Пиаве, по романа на Александър Дюма-син "Дамата с камелиите"
Диригент Борислав Иванов
Режисьор, сценограф и художник на костюмите Кузман Попов
Диригент на хора Стефан Бояджиев
Балетмайстор Желка Табакова
"Дантеленото сопрано" САРА ГЬОШ е в ролята на Виолета. Родена в Истанбул, завършила висшето си музикално образование в Австрия, Сара Гьош е солистка на Wiener Volksoper и гастролира с успех в целия свят. Варненци бяха очаровани от първата си среща с нея в Коледния музикален фестивал 2015 и я аплодираха в главната роля от операта "Травиата" във Великденския музикален фестивал 2016. Сега, през април 2017 Сара Гьош е отново при нас с нейната коронна роля на Виолета.
"Виолета Валери е образ-мечта, ролята номер едно в моята лична оперна класация. Верди е постигнал съвършена комбинация между музикалност и драматизъм, които превръщат Виолета в сопрановата роля на всички времена. Героинята е много чувствителна, крехка и едновременно с това силна и тези нейни характерни черти изразяват, според мен, в най-висша степен душевността и на самите сопранови певици. Ние с Виолета си приличаме и затова я обичаме", разказва "дантеленото сопрано", както експертите наричат Сара Гьош.
Действащи лица и изпълнители: ВИОЛЕТА – Сара Гьош, Австрия; ФЛОРА – Филипа Руженова; АНИНА – Галина Великова; АЛФРЕД ЖЕРМОН – Валерий Георгие; ЖОРЖ ЖЕРМОН – Пламен Димитров; ГАСТОН – Христо Ганевски; БАРОН ДЮФОЛ – Гео Чобанов; МАРКИЗ Д`ОБИНИ – Людмил Петров; ДОКТОР ГРЕНВИЛ – Петър Петров; ЖОЗЕФ – Анатоли Романов.
27 април 2017, четвъртък, 19.00, Основна сцена
ШЕДЬОВРИ НА КЛАСИЧЕСКАТА МУЗИКА
Диригент Христо Павлов
Програма:
Бетовен – Увертюра "Прометей"
Й. Хумел – Концерт за цигулка, пиано и оркестър оп. 17
Ж. Бизе – Симфония № 1
Солисти Анна Фурнаджиева – цигулка, Тодор Петров – пиано
Концертът "Шедьоври на класическата музика" на 27 април, 19.00, Основна сцена, под диригентството на Христо Павлов, ще започне подобаващо с увертюра "Прометей" от Лудвиг ван Бетовен. Музикалното събитие включва и поредната сценична среща между цигуларката Анна Фурнаджиева, концертмайстор на Оркестъра на Държавна опера Варна и добре познатия на варненската публика пианист Тодор Петров. Във вече 10-годишното си творческо партньорство, двамата музиканти винаги са залагали на интересна и виртуозна програма с премиерни изпълнения на творби от известни композитори. Принципът е спазен и този път.
За пръв път в България, в изпълнение на Варненската филхармония, със солисти Анна Фурнаджиева и Тодор Петров, ще прозвучи Концерт за цигулка, пиано и оркестър опус 17 от Йохан Непомук Хумел (1778-1837). Хумел е смятан за един от най-значимите пианисти на своето време и най-силния конкурент на Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), с когото го свързва приятелство, макар и често застрашено от кризи. И двамата са били известни с импровизаторското си майсторство, дори Хумел остава в музикалната история със своите импровизации върху творби на Бетовен, изпълнени на траурната церемония за кончината на най-великия сред композиторите.
Освен с тази българска премиера, концертът "Шедьоври на класическата музика", ще ни изненада и с варненска премиера. Ще имаме удоволствието да чуем за пръв път Симфония № 1 от Жорж Бизе, която Анна Фурнаджиева определя като "много живописна". Нищо чудно, след като става дума за автора на "Кармен", онази кипяща от страсти и любима на поколения меломани опера.
Диригентът, доц. д-р ХРИСТО ПАВЛОВ, е доказано име в музикалния живот на България, лауреат на национални и международни конкурси като флейтист, композитор и диригент. Дирижира Чешката филхармония, Симфоничния оркестър на БНР, Филхармония "Булгарика", Младежкия оркестър на Радио "Класик ФМ", Симфониета "София", Симфониета Враца и др. Преподавател в катедра "Теория на музиката" в НМА "Проф. Панчо Владигеров", преподава оркестрация и студийно продуциране на симфоничен оркестър, както и музика за компютърни игри в магистърската програма по филмова композиция на Pulse College в Дъблин, Ирландия.
Цигуларката АННА ФУРНАДЖИЕВА е родена в Бургас. Започва да свири на цигулка на 6-годишна възраст в класа на видния педагог Лазар Гавалюгов. Още на 10 години става лауреат на Националния конкурс "Светослав Обретенов". На 18 години вече е солист на Бургаската филхармония с Концерта за цигулка и оркестър на Камий Сен-Санс N 3. Завършва с отличие СМУ "Панчо Владигеров" в Бургас. През следващите 5 години се обучава в Националната музикална Академия в София в класовете по цигулка на проф. Стойка Миланова и проф. Ели Казакова и камерна музика при проф. Димо Димов и проф. Жени Захариева. Завършва с отличие магистратура през 1991 г. Работи 2 год. като оркестрант в оркестър "Симфониета" на БНР. От есента на 1993 г. е в оркестъра на Държавна опера Варна, а от 1994 г. е помощник-концертмайстор. От 1997 г., след спечелен конкурс работи 3 години в оркестъра на "L'avant scene opera" в Швейцария. В края на 2002 г. печели конкурса за концертмайстор на Държавна опера Варна. Анна Фурнаджиева е канен музикант като концертмайстор и солист в много градове в България и задгранични турнета. През 2009 г., заедно с едни от най-добрите музиканти на Държавна опера Варна, основава струнен квартет "Арте", с който е изнесла над 40 концерта във Варна. На 27.02.2015 г. Анна Фурнаджиева е солист на Варненските симфоници, под диригенството на Маестро Стефано Сегедони (Италия) и изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп. 77 от Йоханес Брамс, един от най-тежките цигулкови концерти.
Пианистът ТОДОР ПЕТРОВ е роден през 1961 г. в София. Завършил е Музикалното училище, а след това и Държавната музикална академия в класа на проф. Богомил Стършенов. Специализира в Париж и Ница в класа по пиано на Пиер Сенкан и Жан-Мари Даре, камерна музика при Морис Женрон и клавесин при Хюгет Драйфус. Активно концертира в Италия, Англия, Франция, Германия и други европейски страни. Участва в много музикални фестивали – като солист на оркестъра на Арена ди Верона на биеналето във Венеция, като солист и диригент на Камерен оркестър Студио Примо в Стреза и Варезе, като солист и диригент на Камерата деи Лаги във Варезе. Работи с известни музиканти от световен ранг, преподава в Музикалната академия в гр. Сус, Тунис, занимава се с музиковедски изследвания. Записал е 26 компактдиска в БНР, направил е първия запис в България на клавесин, а за 250-годишнината от рождението на Моцарт дирижира всичките девет вечери на Моцартовите концерти в Италия.
29 април 2017, събота, 16.00, Сцена Ротонда
МАГИЯТА НА КИНОТО
Концерт с филмова музика е поредната великолепна идея на артистите от Варненската опера, които по традиция събират през уикендите на Сцена Ротонда почитателите на красивите мелодии и нестандартните камерни форми. Музикалният проект за 29 април, 16.00, под наслов "Магията на киното", ще пренесе зрителите в света на емблематичните филми, които дължат своята огромна популярност и на песните, създадени специално за тях. Ще прозвучат вълнуващите мелодии, превърнали се в разпознавателен знак за филми като "Кръстникът", "Титаник", "Флашданс", "Аладин", "Принцът на Египет", "Красавицата и звярът", "Спящата красавица", "Систеракт", "Имало едно време на запад", "Мисията", "Шато Валон", "Сватбата на най-добрия ми приятел" и др.
С идеята и подготовката на този крайно интересен тематичен концерт повече от месец се занимават оперните певци Миглена Страдалска, Елеонора Христова, Галина Великова, Благовеста Статева, Антоанета Маринова, Боряна Равноустова, Петър Петров и Филипа Руженова, заедно с пианиста Руслан Павлов, цигуларката Марина Винокурова и виолончелистката Олена Мушинска.
"Песента "The way you look tonight" oт филма "Сватбата на най-добрия ми приятел" винаги ми е харесвала. Проникната от неговата любов и неговия спомен за любимата, тя създава една завладяваща и неповторима атмосфера. Неслучайно и не само във филма тази песен се изпълнява на сватбена церемония, а оригиналната версия е пял самият Фред Астер", разказва Елеонора Христова.
"What a feeling" от "Флашданс" е изборът на Миглена Страдалска, заради героинята от филма, която въпреки че работи в металургичен цех, не се отказва от мечтата си да стане балерина. Тя постига мечтата си с труд и упоритост, а накрая при нея идва и любовта. Едно красиво и мъдро послание, вложено в красива музика, която докосва всекиго.
Киното в "Магията на киното" също ще присъства чрез специалната мултимедия, подготвена от известния баритон Свилен Николов, който – не без успех, се увлича от модерните технологии.
29 април 2017, събота, 19.00, Основна сцена
МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА БАЛЕТА – БАЛЕТНА ГАЛА
ЗА ПРЪВ ПЪТ "ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО"
В Международния ден на балета балетната трупа на Държавна опера Варна, под ръководството на своя балетен педагог Светлана Тоншева, за пръв път в своята история ще представи "Лебедово езеро" от Чайковски, хореография М. Петипа – Л. Иванов. Сега ще видим само второ действие, което е и най-характерно за тази най-емблематична балетна творба, а до края на творческия сезон ще бъде доизграден цялостният спектакъл.
Светлана Тоншева, балерина от Московския Кремълски балет със световна кариера и дългогодишен балетен педагог в същата престижна институция, бе приета изключително радушно като балетен педагог и от варненските балетни артисти. Като режисьор на Балетната гала, посветена на Международния ден на балета, Светлана Тоншева е привлякла за участие солистите на Кремълския балет Саори Коике и Егор Мотузов, на които варненската публика вече е имала възможността да се възхити от предишни техни гостувания тук. Саори Коике ще изпълни ролята на Одета, Егор Мотузов ще танцува в ролята на Зигфрид, а водещият варненски солист Павел Кирчев ще представи Ротбарт.
В програмата на Балетната гала са включени още: Па де дьо от балета "Талисман" от Дриго, хореография М. Петипа, солисти Саори Коике и Егор Мотузов; Първата целувка от П. Тарсунов, хореография Морихиро Ивата, солисти Саори Коике и Егор Мотузов; Монолог на Дон Хозе от "Кармен денс" от Ж. Бизе, хореография С. Бобров, солист Павел Кирчев; Индуски танц от "Баядерка" на Л. Минкус, хореография М. Петипа, солисти Галина Велчева, Павел Кирчев и Даниел Христов и Фрагменти от "Зле опазеното момиче" от Херолд и Хертел, солист Николай Димитров.