Българска експедиция замина да търси корените ни в Иран

Новината, че българите са под 20 на сто славяни, предизвика широка обществена и медийна дискусия. Авторът на статията в списание 8 д-р Славян Стоилов публикува резултати от ДНК анализ, който показва още, че 40% от гените ни са на 7800 г., а 40% още се проучват, но логично остават за индоевропейските по произход българи.

На 14 юни 2010 г. първата българска интердисциплинарна експедиция „Българи-Прародина” замина за Иран. В продължение на 20 дни шестима родни изследователи ще изминат 9000 км в търсене на доказателства за иранския ни произход.

„Тезата е, че българите са част от голямото иранско семейство – като антропологичен тип, език, култура и религиозни вярвания. За тяхно първо обиталище се посочва планината Имеон, която в повечето съвременни тълкувания се приема за днешен Памир”, обясни ръководителят на групата доц. д-р Александър Илиев.

Експедиция се осъществява под шапката на БАН и СУ „Св. Климент Охридски”. Пилотната мисия на учените беше през 2008 г. в Афганистан, Узбекистан и Таджикистан, когато беше открит втори Мадарски конник. 6-членният екип ще посети повече от 10 древни града, в които археологически, исторически, писмени и устни извори насочват към връзката между българи и перси.

Останалите участници са Петко Колев, председател на Общобългарска фондация “Тангра–ТанНакРа” – логистика; доц. д-р Иво Панов, ръководител на катедра “Класически Изток” и на специалност “Иранистика” в СУ “Св. Климент Охридски” – иранист; доц. д-р ст.н.с. Ружа Нейкова-Саева, Институт за фолклор, БАН – фолклор и музикознание; Иво Леонкев, преподавател в НАТФИЗ, оператор-фотограф, компютърна регистрация – театрални и мистериални форми; д-р Славян Стоилов, оператор-фотограф, специалист по вътрешни болести – традиционна медицина.

Групата се завръща на 4 юли и ще даде пресконференция.

Сподели в: