Българската програма на Киномания 2012

За  26-и път Киномания ще покаже най-доброто в киното между 8 ноември и 2 декември 2012 г. Организаторите от НДК са подбрали 64 филма от цял свят, включващи разнообразни заглавия в секциите „Българско кино”, „Класически удоволствия”, „Екранизации”, „Детски игрални“ и „Детски анимационни филми”, „Кулинарно кино”, „Музиката”, „Киното и неговата история”, „Италианско кино”, „Фестивал на френския филм” и „Фестивал на фестивалите”. Зала 1 на НДК, кино Люмиер, Дом на киното и Евросинема в София, „Лъки синема” в Пловдив и Фестивалния комплекс във Варна ще се превърнат в сцена за емоции и нови изживявания.
Началото ще бъде поставено на 8 ноември в Зала 1 с концерт на феноменалните „Мистерията на българските гласове” и филма “Балканска мелодия”, разказващ за техния не лек път към световната слава. Документалната лента е копродукция между Швейцария, Германия и България, създаден с подкрепата на Национален филмов център. Режисьор е Щефан Швитерт, оператори Пиер Менел, Пио Коради, Борис Мисирков и Георги Богданов. Филмът за откривателя на „Мистерията на българските гласове” – швейцарският музиковед и изследовател Марсел Селие е с Номинация за най-добър документален филм на Швейцарските филмови награди 2012
Продуцентите Корнелия Зайтлер, Бригите Хофер, Томас Куфус и Мартичка Божилова създават филм за историята на Марсел и Катрин Селие, които чрез собствената си любовна история откриват споделената си страст към музиката на Източна Европа. В годините на Студената война те прекосяват границите, за да съберат и документират – понякога като в приключенски филм, надмогвайки идеологически и бюрократични пречки – автентичната фолклорна музика на Източна Европа, до тогава съвършено непозната на Запада. С безбройните радиопредавания и милионите продадени плочи Марсел Селие прави тази музика световно известна и поставя основите на изключителния международен успех на легендарни музиканти като българския хор „Мистерията на българските гласове” и румънския пан флейтист Георге Замфир. По стъпките на семейство Селие филмът «пътува» отново през Румъния и България, за да преоткрие легендите и богатството на тяхната музика, но през призмата на живота им в днешните обстоятелства. На фона на проблемите на прехода в страните от Източна Европа красотата и вечността на музиката остават непокътнати.
След представянето му на 31-вия фестивал “Златна роза” 2012 във Варна, новият български игрален филм “Инкогнита” е сред заглавията на 26-ата Киномания. Създаден по мотиви от повестта “Бариерата” на Павел Вежинов, филмът е метафизичен поглед на режисьора Михаил Пандурски в тъмната бездна на човешкото подсъзнание. Филмът е реализиран с подкрепата на Национален филмов център от продуцентите Димитър Гочев и Росен Цанков, в копродукция с БНТ и Мариински театър (Санкт Петербург, Русия).
“Инкогнита” е вълшебно огледало, в което всеки от нас може да се огледа…Това е нов прочит на повестта, анализ на необятния и противоречив свят на човека. Антон Хорн, световноизвестен диригент, подготвя премиера на ново музикално произведение по мита за Прометей, във връзка с което трябва да преодолее много конфликти. Неговото динамично ежедневие е разтърсено от Доротея, младо момиче със свръхестествени способности, което се крие от полицията. Тя го въвежда в един свят на непознати и необясними духовни енергии, които правят възможно човек да полети и променят изцяло живота му.
Във филма участват едни от най-известните български актьори: Георги Стайков, Стефан Данаилов, Наум Шопов – като това е последната му роля в киното, Бойка Велкова, Валентин Ганев, Стоян Алексиев, Емилия Радева, а за младата актриса Ива Гочева това е актьорският й дебют. Оригиналната музика на филма е в изпълнение на оркестъра, хора и солистите на Мариинския театър, Санкт Петербург, Русия с диригент Валерий Гергиев.
„Последната линейка на София" на режисьора Илиян Метев е вторият български документален филм в програмата на тазгодишното издание на Киномания, но в никакъв случай не на последно място. Филмът e с две от най-престижните награди за 2012 година – “Награда Визионер на ТВ Франс 4” от Седмица на критиката в Кан и “Най-добър документален филм” в Карлови Вари. И този документален филм е копродукция – между България, Германия и Хърватия, и е подкрепен от Национален филмов център. Режисьорът Илиян Метев, който израства в Германия и следва документално кино в Английското национално филмово училище, използва необичайна стилистика във филма, която избягва зрелището.
Историята във филма отразява нашата действителност – град, в който 13 линейки се борят да обслужат близо 2 милиона души – е разказана чрез лицата на героите Краси, Мила и Пламен, техните реакции и обкръжаващите ги звуци в тяхната линейка. Често с цигара в уста, изпълнени с чувство за хумор, те неуморно спасяват нечий човешки живот, въпреки препятствията и предизвикателствата.
Но проблемите на една разпадаща се здравна система оставят своята следа. Колко време още можем да разчитаме на тяхната хуманност да крепи положението?
В рамките на фестивала ще се проведе изложбата „Български филмови плакати”, която се състои от 64 репродукции на плакати от фондовете на Българската национална филмотека и Националния филмов център, включително и плакати на филми, получили награда „Златна роза”. Ще може да я видите в централното фоайе на Зала 1 на партерния етаж.
КИНОМАНИЯ 2012 е част от Календара на културните събития на Столична община и подкрепя кандидатурата на София за Европейска столица на културата през 2019 г. Цялата програма, както и подробна информация за всички филми, може да видите на www.kinomania.bg и www.ndk.bg, както и в сп. Програмата от 2 ноември.

Сподели в: