Българската асоциация за електромобилност е разтревожена от новите законови ограничения за електрическите тротинетки

Българската асоциация за електромобилност изрази притеснението си по повод приетите промени в Закона за движение по пътищата, с които се въвеждат нови ограничения за водачите на електрически тротинетки (т.нар. ИЕПС – индивидуални електрически превозни средства).

„Ние винаги сме били за регулацията на този бързо развиващ се сектор и сме съгласни, че безопасността на водачите на тротинетки, както и на останалите участници в движението е от първостепенна важност. Настоящите законови промени обаче не адресират реалните проблеми при използването на такива превозни средства и бяха приети без да се вземат предвид интересите на десетките хиляди ползватели на електрически тротинетки в България. Повечето от тях са пълнолетни граждани (над 90% по статистика на нашите членове са хора слезли от колите), които карат отговорно, безопасно и ги използват за придвижване в градски условия – до работа, до лекции или други задачи. В същото време повечето инциденти са причинени от деца и младежи, които нямат достатъчно опит и често застрашават себе си и околните“ – споделя Владислав Стоицов, председател на Управителния съвет на Българската асоциация за електромобилност.

Именно заради това още преди месец БАЕМ изпрати становище до комисията и в новите текстове са заложени две много важни неща – увеличава се минималната възраст на 16 години и се налага глоба 500 лв. – за родител, настойник или попечител, който допуска непълнолетно лице да управлява ИЕПС.

Организацията подкрепя някои от новите текстове, включително този за задължителното използване на каски от водачите на ИЕПС. Екипът на БАЕМ от години призовава водачите да използват такива защитни средства.

Въвеждането на ограничение за карането в „тъмните часове на денонощието“ обаче е проблем за общността на водачите на тротинетки и може да остави хиляди хора без възможност да се приберат с тротинетката си, след като са се озовали далеч от дома вечер. Този проблем ще бъде още по-ясно изразен през зимата, когато денят е по-кратък и мнозина просто няма да могат да се приберат от работа с тротинетка, както са правили до сега. За много водачи това ще означава отново да се върнат към използването на автомобили, допринасяйки за увеличаването на задръстванията, по-голямо замърсяване на въздуха в градовете, по-голяма конкуренция за и без това малкото паркоместа, както и нарастване риска от катастрофи.

Въвеждането на задължителна регистрацията и застраховка „Гражданска отговорност“ също биха могли да се окажат проблем, предвид многото неясноти как това ще бъде направено. „Ние ще се постараем като организация, защитаваща както ползвателите, така и бранша, да участваме в процеса и да помогнем на общините да се създаде облекчен процес за регистрация“ – посочва още Стоицов.

Той добавя също, че мярката, която ще допринесе значително за повишаване безопасността, е изграждането на повече велоалеи в българските градове. Това е практиката която в цял свят дава най-добри резултати. Те са ключова инфраструктура, която позволява на водачите на велосипеди и тротинетки да се движат разделени от автомобилния трафик и пешеходците. А това от своя страна минимизира и рисковете от катастрофи и инциденти.

Втората стъпка е повишаването на културата на поведение на пътя. В момента БАЕМ разработва с други неправителствени организации курсове за пътна безопасност и управление на електрическите тротинетки и се очаква до есента да са реалност.

Затова и призивът на асоциацията си остава за по-бързо развитие на велосипедната инфраструктура, вместо въвеждането на нови рестрикции срещу една бързо – развиваща се общност, използваща един модерен и екологичен индивидуален транспорт.

Сподели в: