Сирма взе участие в дискусията за бъдещето на AI на престижното изложение GITEX EUROPE в Берлин

Експерти от българската софтуерна компания Сирма Груп Холдинг се включиха в изложението GITEX EUROPE 2025 – едно от най-големите европейски технологични събития, посветени на изкуствения интелект, киберсигурността и дигиталните инвестиции. Форумът се проведе от 21 до 23 май в гр. Берлин и събра над 1400 изложители, правителствени агенции и технологични лидери.

Във фокуса на събитието бяха изкуственият интелект (AI) и биотехнологиите – два сектора, които променят националните стратегии – от изграждането на суверенна инфраструктура, до технологичния трансфер и ускорения икономически растеж.

Българската Сирма взе ключово участие в програмата на конференцията в частта за AI технологиите. Нейният представител Ивелин Първанов беше основен участник в панелния разговор, посветен на възвръщаемостта на инвестициите в изкуствен интелект („From AI to ROI: AI writes code, but who keeps your business running at scale?“).

На база собствен опит, Първанов сподели, че има страхотни инструменти с изкуствен интелект, които ускоряват разработката на софтуерни продукти. Но добави, че същевременно увереността, че може да се изгради софтуерен продукт само с тяхна помощ, е погрешна.

„С изкуствен интелект може да се изгради MVP (т.нар. Minimum Viable Product) и прототип, но на този етап от развитието на технологията, за работеща системата трябва да се включи и инженерен екип. Често, самият код, генериран от ИИ, има бъгове, които трябва да се оправят от софтуерни инженери. Компаниите, често допускат грешка, че могат да направят готов продукт с изкуствен интелект, без да използват софтуерни инженери или като използват такива с ограничен капацитет. Практиката показва, че се нуждаят от външен партньор, който да им помогне да скалират, за да не изгубят клиентите си“ – посочи още мениджърът на Сирма.

Според него, външният технологичен партньор помага не само да се отстранят многобройните бъгове, а в много от случаите съветва компаниите как да изградят софтуерната архитектура и облачната инфраструктура. В добавка много често партньорът дава и добри идеи за бъдещото продуктово развитие.

Разговорът, модериран от Теодор Антонио Георгиев, обхвана динамиката на програмирането, задвижвано от AI и начините, по които компаниите от бранша могат да мащабират умно, а не просто бързо. Сред темите, разгледани по време на дискусията, бяха също за новите бизнес модели и защо толкова много AI стартъпи се затрудняват при преминаването от MVP (първоначална базова версия на продукта си), към мащабируеми продукти. Защо все още има толкова много компании, които не успяват да мащабират разработката на продукти, кога е правилният момент да се потърси външна експертиза и кои са знаците, че една компания не трябва да продължава  – също бяха сред темите, които екипът на Сирма Груп Холдинг адресира в рамките на форума.

Повече информация за форума има тук.

Сподели в: