Проф. Емилия Друмева отразява значимите за конституционното право на страната събития в приносното шесто издание на „Конституционно право“

След дълго отсъствие в книжарниците вече може да откриете допълненото и преработено шесто издание на „Конституционно право“ от бившия конституционен съдия и уважаван преподавател проф. Емилия Друмева.

То осмисля и проследява значимите събития, отразяващи динамиката и еволюцията в съвременното конституционно пространство, и има за цел да улесни изучаването и съхраняването на добрите национални традиции, да насърчава запознаването с работещи решения от други европейски страни.

В „Конституционно право. VI-о издание“ са разгледани детайли на VI-атa поправка на конституцията, която засегна в ширина и дълбочина парламентарната форма на държавно управление и бе обявена от Конституционния съд в голямата си част за противоконституционна. Обърнато е внимание и на направените значими за конституционния ред положителни стъпки: улесняване достъпа на всеки български съд до конституционното правосъдие в рамките на т.нар. конкретен контрол за конституционност, премахването на специализираното наказателно правосъдие като правна уредба и структура в правораздаването и др.

Изданието продължава представянето на българското конституционно право и практика, както и основни черти на конституционализма по света. Материята обаче е актуализирана и разширена (българската конституционна идентичност, конституционализмът на Австрия и др.), като изданието отразява най-актуалните промени в конституционното пространство.

Шестото издание на „Конституционно право“ продължава да бъде единственият труд, в който читателят може да намери детайлно описание/обяснение на често обсъждания „метод Хеър/Нимайер“, на методиката за изчисляване на резултата от парламентарни избори и графична схема на правосъдието в съвременна България, вкл. прокуратура и следствени органи, а конституционно прокламираните отделни основни права и задължения на гражданите са смислово групирани в блокове.

Книгата/учебник е адресирана към студенти по право, практикуващи юристи и към всички, интересуващи се как е устроена и как функционира съвременна България като конституционна държава.

Настоящето VІ-о издание на „Конституционно право“ приближава конституционното право до човека и гражданина, като държи будно съзнанието му и го прави съпричастен в решаването на проблемите на обществото.

Емилия Друмева е юрист с дългогодишна практика в законодателната дейност на парламента; университетски професор по конституционно право; съдия в Конституционния съд (2003–2012); секретар по правни въпроси при президента на републиката (2017–2023); български представител в Комитета за превенция на изтезанията и в Консултативния комитет по Рамковата конвенция за националните малцинства към Съвета на Европа (до 2024).

Сподели в: