„Гласове зад сцената“ – организаторите на събития обединяват сили в нова Асоциация на българската събитийна индустрия (АБСИ)

На 3 юли 2025 г. бе учредена Асоциацията на българската събитийна индустрия (АБСИ) – нова професионална организация, обединяваща водещите клубове, промоутъри и организатори на концерти, музикални и културни събития в страната. Създаването на АБСИ е първата стъпка към устойчиво професионално обединение, което да отстоява интересите на един от най-динамичните и значими сектори в културния живот у нас. АБСИ стана и първият асоцииран член на Live DMA източно от Германия. Live DMA (https://live-dma.eu/) е водеща европейска мрежа на сдружения на концертни зали, фестивали и клубове, която обединява над 3000 културни пространства в повече от 20 държави. Мрежата работи за изграждане на силен независим музикален сектор чрез застъпничество пред европейските институции, проучвания, обмяна на добри практики и създаване на политики за по-добри условия на работа в музикалната индустрия. Членството на АБСИ в Live DMA е важна стъпка към международното позициониране на българската събитийна индустрия и нейното приобщаване към европейските професионални стандарти.  

Асоциацията е създадена от утвърдени професионалисти с дългогодишен опит зад най-значимите музикални и фестивални събития у нас: Петър Коев (Sofia Live Club, Sofia Live Festival и официално представляващ организацията), Мартин Михайлов (Stroeja), Атанас Боев (Artvent), Николай Тодоров (КМД), Стефан Еленков (Fest Team), Борис Денински (EXE), Мартин Попов (HMSU), Рут Колева (Sofia Live Festival) и др. АБСИ ще работи в партньорство с Националното сдружение на общините у нас и има за цел да осигури представителство и защита на правата на събитийната общност както в България, така и на международно ниво.

Организаторите и членове на АБСИ подчертават, че сдружението възниква в отговор на реална необходимост от общ глас, платформа и структурирана подкрепа за индустрията, която движи културния живот на страната.

Асоциацията ще работи в няколко основни направления:

• Подкрепа за професионалното развитие чрез обучения, тренинги и достъп до глобални стандарти;
• Създаване на мрежи и платформи за сътрудничество между участниците в индустрията;
• Участие в изготвяне на политики и застъпничество пред институции и партньори;
• Утвърждаване на България като конкурентна дестинация за международни събития;
• Насърчаване на устойчиви, екологично отговорни практики при провеждането на събития;
• Предоставяне на подкрепа при кризи чрез гъвкави механизми – включително в случай на пандемии, природни бедствия или други извънредни обстоятелства;
• Подобряване на бизнес средата чрез въвеждане на ясни правила и справедливо сътрудничество с организации за колективно управление на права.

Сподели в: