Обявиха номинациите за "Аскеер"

Академия „Аскеер" към театър "Българска армия" обяви тазгодишните си номинации. Актьорът Георги Черкелов ще бъде награден с приз за цялостно творчество. Церемонията по връчване на призовете по традиция е на 23 май, когато в Театър "Българска армия" фондация "А`Аскеер" ще връчи наградите си за постижения в театралното изкуство.
Ето кои са номинирани в 12-те категории:

За водеща мъжка роля са номинирани:

Малин Кръстев за ролята на Уокър/Нед в „Три дъждовни дни" от Ричард Грийнбърг, постановка Владимир Люцканов, Театър 199 „Валентин Стойчев";
Николай Урумов за ролята на Клов в „Краят на играта" от Самюъл Бекет, постановка Лили Абаджиева, Театър 199 „Валентин Стойчев";
Цветан Алексиев за ролите на Втори Приятел, Вехтошар, Кочияш, Григорий Григориевич Сторченко, Подкальосин и Великият Канцлер в „ОООО – Сънят на Гогол" по „Невски проспект", „Иван Фьодорович Шпонка", „Женитба", „Записки на лудия" от Николай Василиевич Гогол, постановка Маргарита Младенова и Иван Добчев, Театрална работилница „Сфумато";

Номинациите за водеща женска роля са за:

Ирмена Чичикова за ролята на Мариане в „Изкуството да смиташ боклука под килима" от Ингмар Бергман, постановка Десислава Шпатова, Драматичен театър „Константин Величков" – Пазарджик;
Росица Александрова за ролята на Мариане в „Изкуството да смиташ боклука под килима" от Ингмар Бергман, постановка Десислава Шпатова, Драматичен театър „Константин Величков" – Пазарджик;
Снежина Петрова за ролите на Непознатата, Василиса Кашпоровна, Фьокла и кучето Меджи в „ОООО – Сънят на Гогол" по „Невски проспект", „Иван Фьодорович Шпонка", „Женитба", „Записки на лудия" от Николай Василиевич Гогол, постановка Маргарита Младенова и Иван Добчев, Театрална работилница „Сфумато";

Номинации за режисура

Десислава Шпатова за „Изкуството да смиташ боклука под килима" от Ингмар Бергман, Драматичен театър „Константин Величков" – Пазарджик и за „Тихи, невидими хора" от Яна Борисова, Младежки театър „Николай Бинев";
Маргарита Младенова и Иван Добчев за „ОООО – Сънят на Гогол" по „Невски проспект", „Иван Фьодорович Шпонка", „Женитба", „Записки на лудия" от Николай Василиевич Гогол, Театрална работилница „Сфумато";
Явор Гърдев за „Калигула" от Албер Камю, Драматичен театър „Стоян Бъчваров" – Варна

Изгряваща звезда:
Александър Кадиев
във „Великолепният рогоносец" от Фернан Кромелинк, постановка на Мариус Куркински в Малък градски театър „Зад канала";
Димо Алексиев в „Калигула";
Елена Димитрова в „ОООО – Сънят на Гогол"

Поддържаща мъжка роля:
Владимир Пенев в „Тихи, невидими хора" от Яна Борисова, постановка на Десислава Шпатова в Младежки театър „Николай Бинев";
Захари Бахаров в „Три дъждовни дни";
Стефан Мавродиев в „Страхотни момчета" от Дейвид Язбек и Терънс Макноли, постановка на Владимир Люцканов в Младежки театър „Николай Бинев".

Поддържаща женска роля:
Албена Георгиева и Мирослава Гоговска
в „ОООО – Сънят на Гогол";
Ангелина Славова в „Тихи, невидими хора";
Станка Калчева в „Страхотни момчета".

Сценография:
Васил Абаджиев
за „Краят на играта";
Венелин Шурелов за „Родилно петно" от Николай Коляда, постановка на Иван Добчев в Театрална работилница „Сфумато";
Даниела Олег Ляхова за „ОООО – Сънят на Гогол".

Костюмография:
Даниела Олег Ляхова
за „ОООО – Сънят на Гогол";
Елена Иванова за „Балът на крадците" от Жан Ануи, постановка на Тиери Аркур в Народен театър „Иван Вазов";
Петя Стойкова за „Сухи сладки за черен следобед" от Елизабет Стрикланд, постановка на Бина Харалампиева в Малък градски театър „Зад канала".

Театрална музика:
Антони Дончев
за „Красотата спи" по Шарл Перо и Зигмунд Фройд, постановка на Стефан Москов в Малък градски театър „Зад канала";
Асен Аврамов за „ОООО – Сънят на Гогол";
Калин Николов за „Калигула".